Trump yine 'Duvar' övdü: Koronavirüsü bile durdurdu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, seçim turları kapsamında ABD-Meksika sınırını ziyaret etti. Trump, yaklaşık 321 kilometre uzunluğa ulaşan duvara imzasını attı. Trump ziyaret kapsamında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Bu duvar Covid-19'u bile durdurdu, her şeyi durdurdu. diye konuştu. Trump ayrıca, Sınırımız hiç bu kadar güvenli olmamıştı şeklinde konuştu.

Trump, Arizona eyaletinde inşası devam eden Meksika sınırı duvarını ziyaret etti. Donald Trump özellikle bu duvarın yasa dışı göçle mücadelede yararlı olduğunu, ayrıca Covid-19'un ABD'de yayılmasını engellemek için "çok etkili olduğunu" ileri sürdü.

"Olağanüstü uzun bir merdiven" olmadıkça bu duvarın "aşılamaz" olduğunu iddia eden Trump, "Dünyanın en güçlü duvarı, inanılmaz bir teknolojiden yararlanıyor. Covid-19'u durdurdu, her şeyi durdurdu. Örneğin, Kaliforniya'da Meksika tarafında çok virüslü bölgeler var. Duvara sahip olmasaydık, durum bizim için de felaket olurdu" dedi. 

TRUMP'IN DUVAR ISRARI

Trump'ın, ABD-Meksika sınırına 5,7 milyar dolar bütçe gerektiren bir duvar örülmesini istemesi ve Kongredeki Demokratların da buna izin vermemesi nedeniyle ABD federal hükümeti 22 Aralık 2018-25 Ocak 2019 tarihlerinde kapanmıştı.

Daha sonra Temsilciler Meclisi ve Senatodan geçen 3 haftalık harcamalar yasası Trump tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiş ve Amerikan federal hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma dönemi sona ermişti. 

Demokratların duvarın finanse edilmesi için gerekli bütçeyi çıkartmayacağını açıklamasının ardından Trump, "ulusal acil durum" ilan ederek Başkanlık kararıyla duvarı inşa ettireceğini duyurmuştu. 

MEKSİKA SINIRINDAKİ GÖÇMEN KRİZİ

Geçen yıl, Orta Amerika'dan yola çıkan 7 binden fazla kişi Meksika toprakları üzerinden ABD sınırına ulaşmış fakat ABD sınır güvenlik güçlerince gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlar arasında binlerce çocuğun da olduğu, birçoğunun geri gönderilmek için kötü koşullar altında bekletildiği medyaya yansımıştı. 

Trump ise göçmen konvoyundan hiç kimsenin mahkeme emri olmadan ülkeye alınmayacağını belirtmiş, bu süreçte ortaya çıkan insani kriz Demokrat siyasetçiler arasında tepkiye yol açmıştı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4923003/trump-yine-duvar-ovdu-koronavirusu-bile-durdurdu