Siyonist İsrail sevinmesin

Irak’taki Amerikan işgali, Mısır’daki askeri darbe, Lübnan’daki siyasi kaos, Libya’da çok aktörlü güç düellosu ve Suriye’de 10 yıldır süren iç savaş Filistin topraklarını işgal eden Siyonist İsrail’in hem iştahını kabartıyor hem de Ortadoğu’da daha da kökleşmesine sebep oluyor.

Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonra huzur ve istikrara hasret kalan Kuzey Afrika’daki İslâm ülkesi Libya’da sıcak çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Sarrac ve darbeci General Halife Hafter güçleri arasında yaşanan iç savaşta ne yazık ki Müslüman kanı dökülmeye devam ediyor.

Libya iç savaşında birçok ülke Sarrac yanlısı ve Hafter taraftarı olarak ikiye ayrılırken, son günlerde İslâm âleminin iki büyük ülkesi Mısır ve Türkiye’yi çatıştırmaya yönelik bir ortam hazırlanıyor. Darbeci General Hafter’i destekleyen ve basiretsiz hamleleriyle Libya’da adeta çukura saplanan darbeci Sisi, son günlerde Libya hükümetine yönelik askeri tehditlerini artırmaya başladı. Darbeci Mısır ordusunun Libya’ya olası bir saldırısında Libya Başbakanı Sarrac’ın en büyük destekçisi olan Türkiye’nin de geniş çaplı bir harekâta girişmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ne yazık ki Müslüman ülkelerin birbiriyle savaşmasından keyif alacak olan Siyonist İsrail, bu sayede Filistin topraklarındaki işgal ömrünü daha da uzatacak. Darbeci Sisi’nin meşruiyeti olmayan gaspçı askeri yönetimi, her ne kadar istenmeyen bir yönetim de olsa Mısır’ın Libya ve dolayısıyla Türkiye ile savaşa girmesi durumunda çatışma sahasında en büyük tahribatı, ülkelerin Müslüman halkları görecek.

HER ÇATIŞMA İSRAİL’E YARIYOR

Irak’taki Amerikan işgali, Mısır’daki askeri darbe, Lübnan’daki siyasi kaos ve Suriye’de 10 yıldır süren iç savaş Filistin topraklarını işgal eden İsrail’in Ortadoğu’da daha da kökleşmesine sebep oldu. İslâm ülkelerindeki kargaşalardan kendine menfaat çıkaran Siyonist İsrail, her defasında Müslümanların birbirleriyle savaşmasından en büyük kârı elde eden aktör oluyor.

Son olarak Libya’daki çatışmalarda Siyonist planlarına zemin hazırlayan İsrail, Müslüman ülkeleri birbirine kırdırma taktiğini devreye sokuyor. İsrail, Mısır’la Libya’yı ve dolaylı yoldan Türkiye’yi savaştırarak, Müslümanların gücünü daha da kırarak Filistin topraklarındaki işgal ömrünü uzatmaya çalışıyor.

TÜRKİYE SARRAC’A KOŞULSUZ DESTEK VERİYOR

Türkiye Doğu Akdeniz ve Afrika kıtasındaki milli menfaatleri gereği Sarrac hükümetine askeri ve stratejik destek sağlıyor. Türkiye mevcut şartlarda CIAve Rusya tarafından desteklenen darbeci general Hafter’in Libya’daki hükümeti ele geçirmesini engellemek adına Ulusal Mutabakat Hükümeti (UHM) Başbakanı Sarrac’ı her anlamda destekliyor. AKP hükümeti 2011 yılında Türkiye dostu devlet başkanı Muammer Kaddafi’nin devrilmesine destek olarak NATO saflarında Libya’nın işgal edilmesine katkıda bulunmuştu. Hükümet, NATO’nun İslam ülkesi Libya’daki yıkım projesine dahil olarak Kaddafi sonrası bataklığa sürüklenen Libya’da binlerce masum Müslümanın hakkına girmişti.

DARBECİ SİSİ’NİN TEHDİDİNE LİBYA’DAN SERT TEPKİ

* Bir diğer yanda ise Mısır’daki darbeci Abdulfettah Sisi yönetimi, Libya hükümetine karşı savaşan General Hafter’in başarılı olması için bütün imkânlarını seferber etmiş durumda. Sisi’nin son günlerde Libya’ya karşı askeri müdahale açıklamaları, Libya hükümeti tarafından çok sert karşılık gördü. Türkiye’nin lojistik ve silah desteğiyle Hafter güçlerine üst üste darbeler indiren Libya hükümeti bu kazanımlardan aldığı moralle Sisi’nin  açıklamalarını ‘savaş ilanı’ olarak değerlendirdi ve Sisi’ye aynı sertlikte mesajlar verdi. Mısır, Libya, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Birleşik Arap Emirlikleri derken 10’a yakın İslâm ülkesinin müdahil olduğu Libya iç savaşının mevcut koşulları zorlaması ve İslâm ülkelerinin birbirleriyle çatışması durumunda ne yazık ki kaybeden Müslümanların birliği, kazanan ise yine her zamanki gibi terörist İsrail’in Ortadoğu’daki Siyonist varlığı olacak.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4852453/siyonist-israil-sevinmesin