Trump'tan itiraf: Testleri yavaşlatma talimatı verdim

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinde koronavirüsü nedeniyle 120 bine yakın kişinin ölmesine rağmen ‘vaka sayılarının artmaması için test sayısını azaltma talimatı verdiğini’ söyledi. Trump, koronavirüsünü de Asyalılara karşı ırkçı bir ifade kullanarak ‘kung flu’ diye niteledi.

Salgın nedeniyle ara verdiği seçim kampanyasını üç ay sonra yeniden başlatan Trump, ‘beyaz Amerika’nın kalbi ve kendisinin oy depolarından biri sayılan, 100 yıl önce siyahlara karşı bir katliama sahne olmuş Oklahoma’nın Tulsa kentinde destekçileriyle biraraya geldi.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre Trump, beklenenden az sayıda kişinin katıldığı mitingde, hem koronavirüsü hem de ABD’de yükselen ırkçılık karşıtı protestolar hakkında tartışmalı açıklamalar yaptı.

"25 MİLYON KİŞİYE TEST YAPTIK"

ABD Başkanı, uzmanların koronavirüsü salgınını kontrol altına almanın en önemli yöntemi olarak gördüğü testleri azaltma talimatı verdiğini itiraf etti. “Biliyorsunuz, test yapmak iki ucu keskin bir kılıç” diyen Trump, ABD’de şu ana dek 25 milyon kişiye test yapıldığını söyleyip şöyle devam etti: “Kötü tarafı şu: Bu kadar çok test yaptığınızda, daha fazla kişi, daha fazla vaka bulacaksanız. Dolayısıyla, ekibime ‘Lütfen testleri ağırdan alın’ talimatı verdim.”

Trump, çok fazla test yapılmasını eleştirerek “Test yaptılar, test yaptılar… Ne olduğunun farkında olmayan kişilere bile test yaptılar… Burada 10 yaşında genç bir adam var. Nezle. 15 dakikada iyileşecek! Durum bu” ifadelerini kullandı.

DEMOKRATLAR REKLAMLARINDA KULLANACAK

Trump’ın test sayısını düşürme talimatı Amerikan kamuoyunun tepkisini çekerken, kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde yarışacağı Demokrat aday Joe Biden’ın bu açıklamayı reklam kampanyasında kullanmak için şimdiden kolları sıvadığı belirtiliyor.

"ŞAKA YAPIYORDU"

CNN kanalına isim vermeden konuşan bir Trump yönetimi yetkilisiyse, tepkiler üzerine Trump’ın test talimatı hakkında “Şaka yaptığı açıktı” demek zorunda kaldı.

COVID-19’A IRKÇI İSİM: KUNG FLU

Trump’ın seçim mitingindeki tepki çeken açıklamalarından biri de, İngilizce ‘grip’ anlamına gelen ‘flu’ sözcüğüyle kelime oyunu yaparak koronAvirüsünü ‘Kung Flu’ diye nitelemesi oldu. Trump’ın virüs nedeniyle Çin’i suçlayarak yaptığı bu tasvir, Asyalılara karşı ırkçılığı tetiklediği gerekçesiyle sosyal medyada eleştirildi.

"DEMOKRATLAR İKTİDARA GELİRSE..."

Trump, yaklaşık iki saat süren konuşmasında, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi sonrasında patlak verip tüm dünyaya yayılan ırkçılık karşıtı hareketi de küçümsedi. ABD Başkanı, ‘solcu radikallerin Amerika sokaklarını ele geçirdiğini’ öne sürüp, toplumu bölen açıklamalarda bulundu. Trump rakibi Joe Biden için “Ülkenizi bu haydutlara teslim edecek” deyip, “Eğer Demokratlar iktidara gelirse, yetki isyancılarda olacak ve kimse güvende olmayacak” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, ülkesinin en büyük sorunlarından biri olan bireysel silahlanmayı da kendi siyasi çıkarları için kullanmaktan imtina etmeyerek, “Eğer bu deliler sokaklarda görürseniz, silah sahibi olmak gayet iyi olacaktır” diye konuştu.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4851306/trumptan-itiraf-testleri-yavaslatma-talimati-verdim