Korona hastasına dudak uçuklatan fatura: 'Görünce kalbim duracaktı'

ABD'de salgının ilk döneminde koronavirüs testi yapanlardan binlerce dolar test ücreti istenmiş, yatakta tedavi görenlere ise çok ağır faturalar çıkarılmıştı. Sigortası olmayan milyonlarca ABD'li, test yaptıramıyordu. Bu da salgının etkisini daha da artırdı.

ABD'de hastane masraflarının karşılanması için yeni bir bütçe çıkarılmak zorunda kalınmıştı. Euronews Türkçe'nin aktardığı habere göre Seattle kentinde ölümden kurtulan 70 yaşındaki Covid-19 hastası Michael Flor'a hiç beklemediği bir hastane faturası geldi.

Issaquah'taki Swedish Medical Centre'da toplam 62 gün tedavi gören Flor'a gönderilen 181 sayfalık faturanın tutarı 1 milyon 122 bin dolar.

Hastaneye kaldırıldıktan iki gün sonra Michael Flor'un kalbi iki gün boyunca durdu, ciğerleri ve böbrekleri iflas etti. Hayatta kalma mücadelesi veren Flor, iyileştikten sonra alkışlar eşliğinde hastaneden ayrılmıştı.

Seattle Times'a konuşan Flor, "Faturayı görünce kalbim ikinci kez duracaktı. Hayatta kalmaktan dolayı kendimi suçlu hissediyorum. Neden ben diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Flor'un basına ulaştırdığı faturanın detaylarında, 42 günlük yoğun bakım bedeli için toplam 408 bin dolar isteniyor. Sadece bir günlük bedel 9 bin 736 dolar.

Suni solunum cihazına 29 gün bağlı kalan Flor’un bu gideri de günlük 2 bin 835 dolardan toplamda 82 bin 215 dolar tuttu.

Yaşlılar için sağlık sigortası olan Medicare'den yaralanan Michael Flor'un bu faturayı tümüyle ödemesi beklenmiyor. Trump yönetimi ayrıca hastanelere ve özel sigorta şirketleri için 100 milyar dolar bütçe ayırdığını açıklamıştı. Bu bütçeden Covid-19 hastalarının tedavilerinin masraflarının karşılanacağı ifade edilmişti.

Son verilere göre 2 milyondan fazla vakanın tespit edildiği ABD'de bugüne kadar 115 bin 436 kişi hayatını kaybetti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4827241/korona-hastasina-dudak-ucuklatan-fatura-gorunce-kalbim-duracakti