Mekânın cennet olsun Ahmet abi

 Tekdal’ın cenazesi dün Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde binlerce seveni ve teşkilat mensubunun katılımıyla ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Gölbaşı’ndaki aile kabristanlığına defnedildi.

CENAZE NAMAZINA KATILANLAR

Tekdal’ın cenaze namazına, ailesi ve sevenlerinin yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu başta olmak üzere Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Saadet Partisi YİK üyeleri Mustafa Kamalak, Yasin Hatipoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cansuyu Genel Başkanı Mustafa Köylü, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu ile çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum temsilcisi katıldı.

Refah Partisi’nin kurucu üyesi ve genel başkanlarından, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Ahmet Tekdal’ın vefatı ile ilgili devlet erkânı ve birçok siyasi parti temsilcisi başsağlığı mesajı yayımladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tekdal’ın ailesini arayarak başsağlığı dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapatılan Refah Partisi’nin kurucu üyesi ve eski Genel Başkanı Ahmet Tekdal’ın vefatı dolayısıyla ailesini arayarak başsağlığı diledi. Erdoğan, Ahmet Tekdal’ın çocukları Baha, Ömer ve Ayşenur Tekdal’la telefonda görüşerek taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, merhum Ahmet Tekdal’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi.”

SAADET PARTİMİZDE UZUN SÜRE HİZMET ETTİ

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk yayınladığı mesajda, “Değerli kardeşim Ahmet Tekdal Bey’in vefatını büyük bir teessür ile öğrenmiş bulunmaktayım. Ahmet Bey,  Refah Partisi’nin ilk kuruluş döneminde partimizin kurucularından oldu, daha sonra da genel başkanlığını yaptı. Bir mü’min olarak yaşadı. Mütevazı ve beyefendi bir şahsiyetti.  Saadet Parti’mizde uzun süre hizmet etti. Sonra kendi takdiriyle aramızdan ayrıldı… Merhuma Cenâb-ı Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyor ve sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Mekânı cennet olsun” ifadelerine yer verdi.

KARAMOLLAOĞLU: CAMİAMIZA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da yayımladığı mesajında; “Milli Görüş Hareketimizin önemli isimlerinden olan, Refah Partisi eski Genel Başkanı, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu üyesi kıymetli Ahmet Tekdal ağabeyin vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

KUTAN: AİLESİNİN VE CAMİAMIZIN BAŞI SAĞ OLSUN

ESAM Genel Başkanı Recai Kutan ise; “Rahmet-i Rahman’a uğurladığımız kıymetli dostum, dava arkadaşım Ahmet Tekdal, Milli Görüş davasının yarım asrı aşan bütün süreçlerinde, milletimiz ve bütün insanlığın saadeti için yapmış olduğumuz çalışmalarda, özellikle de Refah Partisi’nin kuruluşunda Genel Başkanlık gibi ağır bir görevi üstlenerek zor zamanların adamı oldu. Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olarak beraber görev yaptığımız bu süreçte vefatını büyük bir üzüntü ile karşıladım. Bu vesile ile merhuma Cenab-ı Allah’tan rahmet ve mağfiret dilerim. Ailesinin ve camiamızın başı sağ olsun.”

GÜL: ALLAH RAHMET EYLESİN

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül; “Milli Görüş’ün sembol isimlerinden, Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal Ağabey Hakk’a yürüdü. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.”

ÇAVUŞOĞLU: MEKÂNI CENNET OLSUN

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; “Milli Görüş hareketinin öncülerinden, değerli siyaset adamı Ahmet Tekdal’ın vefatını üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.”

TURHAN: SABIRLAR DİLİYORUM

AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan; “Milli Görüş davamızın ağabeylerinden, Ahmet Tekdal Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan rahmet diler, acılı ailesine ve yakınlarına sabırlar dilerim.”

KARADUMAN: CAMİAMIZA SABIRLAR DİLİYORUM

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman; partimizin Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, kıymetli büyüğümüz Ahmet Tekdal’ın vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım.  Değerli büyüğümüze Allah’tan rahmet, ailesine ve camiamıza sabırlar diliyorum.”

CANSUYU: AİLESİNE SABIRLAR DİLİYORUZ

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği;  “Milli Görüş Hareketi’nin öncülerinden, Refah Partisi Kurucu Genel Başkanı Ahmet Tekdal Beyefendi Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine sabırlar diliyoruz.”

ARINÇ: SEVENLERİNE SABIRLAR DİLİYORUM

TBMM Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç: “Refah Partimizin ilk genel başkanı, Ankara Milletvekilimiz, Millî Görüş davasının değerli isimlerinden ağabeyimiz Ahmet Tekdal’ın vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Merhuma Rabbimden rahmet; yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyorum.”

DAVUTOĞLU: MEKÂNI CENNET OLSUN

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: “Milli Görüş hareketinin önde gelen isimlerinden, Refah Partisi’nin Kurucu Genel Başkanı, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu üyesi Sayın Ahmet Tekdal’ın vefatını büyük üzüntüyle öğrendim. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.”

BABACAN: MİLLİ GÖRÜŞ CAMİASINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan; “1980 darbesi sonrasının zor günlerinde Refah Partisi’nin kurucu genel başkanı olan, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, siyaset duayeni Ahmet Tekdal’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve Milli Görüş camiasına başsağlığı dilerim.”

KALIN: MEVLA MEKÂNINI CENNET EYLESİN

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; “Milli Görüş hareketinin öncü isimlerinden muhterem Ahmet Tekdal, Hakk’ın rahmetine kavuştu.  Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Mevla mekânını cennet eylesin.”

Milli Görüş Hareketi’nin önde gelen isimlerinden, kapatılan Refah Partisi’nin kurucu üyesi ve genel başkanlığını yapan, Milli Görüş lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın dava arkadaşı ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu üyesi görevini yürüten Ahmet Tekdal, dün 89 yaşında rahmet-i Rahman’a kavuştu. Uzun bir süredir özel bir hastanede tedavi gören Tekdal, yaşantısı, kişiliğiyle her daim örnek oldu.

HACI BAYRAM-I VELİ’DE CENAZE NAMAZI KILINDI

Rahmet-i Rahman’a kavuşan Ahmet Tekdal için dün Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Binlerce seveni ve siyasetçinin katıldığı cenaze töreninden sonra Tekdal’ın naaşı Gölbaşı ilçesinde bulunan aile mezarlığına dualar eşliğinde defnedildi.

CENAZE NAMAZINI LÜTFi DOĞAN HOCA KILDIRDI

Merhum Ahmet Tekdal’ın cenaze namazını Diyanet İşleri eski Başkanı Lütfi Doğan Hoca kıldırdı. Cenaze namazının ardından kısa bir konuşma yapan Doğan, Ahmet Tekdal’ı uzun yıllardır tanıdığını, dürüst, nazik, örnek bir Müslüman olduğunu belirterek, “Tekdal beyefendi, elhamdülillah tertemiz Allah’ın (C.C.) kullarını Allah rızası için seven mümin kardeşlerimizden birisiydi. Allah mekânını cennet eylesin. Kendisi hayatta iken iki esasa azami ölçüde dikkat eden bir kardeşimizdi. Allah’ın emirlerine gücü yettiğince riayet eden, Allah’ın münker dediklerinden de uzak duran birisiydi. Birlikte cenaze namazını kıldık. Cenabı Hak hepinizden razı olsun” dedi.

MİLLİ GÖRÜŞ CAMİASI VE DEVLET ERKÂNI CENAZEYE KATILDI

Tekdal’ın cenaze namazına, ailesi ve sevenlerinin yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu başta olmak üzere, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu üyeleri Mustafa Kamalak, Yasin Hatipoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cansuyu Genel Başkanı Mustafa Köylü, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Saadet Partisi Genel Başkan vekilleri ve parti teşkilatları,  Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu ile çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum temsilcisi katıldı.

HAYATINI MİLLİ GÖRÜŞ’E ADADI

1931 yılında Ağrı’da dünyaya gelen Tekdal, daha sonra eğitim için Ankara’ya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra avukatlık mesleğini Ankara’da sürdüren Tekdal, sonraki dönemde Ankara’daki bir konferansta Milli Görüş Hareketi’nin lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı dinledikten sonra kendisiyle tanıştı. Fikirlerinden etkilendiği için aynı yola baş koyan Tekdal, 1980 askeri darbesinden sonra kurulan Refah Partisi’nde kurucu üye oldu. Sonrasında da Refah Partisi genel başkanı olan Tekdal, 1987 yılında taşıdığı emaneti hareketin lideri Erbakan Hocamıza teslim etti. Ağrı’dan milletvekili seçilen Tekdal, sonraki yıllarda Fazilet Partisi ve Saadet Partisi’nde de önemli üst düzey görevler ifa etti. Tekdal, son nefesine kadar ise Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu üyeliği yapıyordu.

MÜTEVAZI KİŞİLİĞİ ÖN PLANDAYDI

Milli Görüş Hareketi’nin “Ahmet Abi”si olarak bilinen, uzun yıllar Milli Görüş davasına hizmet eden Tekdal, hareketin en önde koşan isimleriyle beraber tüm zorluklara göğüs gerenlerden birisi oldu. Birçok görev ve sorumluluk üstlenmesine ve üst düzey görevler de ifa etmesine karşın Tekdal, hep tevazu sahibi olarak bilindi. Mütevazı kişiliğiyle ve yaşantısıyla da her daim ön planda olan Tekdal, hitabetiyle ve insani duruşuyla gönüllerde yer edindi.

OĞLU ÖMER TEKDAL: “HOCASINA KAVUŞTU”

Vefatından sonra gazetemize değerlendirmelerde bulunan oğlu Ömer Tekdal, babası için şunları söyledi: “Ömrü boyunca davası için mücadele etti, hep mütevazı yaşadı, kalp kırmadı, tevazu içinde yaşadı. Hakikaten nezaketi ondan öğrendik. Bir sunucu onu bir seçimde tarif ederken, ‘İstanbul beyefendisi’ demişti. Gerçekten onu çok iyi ifade ettiğini düşünüyorum. Özellikle 12 Eylül sonrası şanlı şerefli bir görev ve vazifeyi ifa etti. O günlerde emaneti o taşıdı. Şimdi de Cenab-ı Hakk’a kavuştu, sevdiklerine kavuştu, Erbakan Hoca’ya kavuştu.”

“ERBAKAN HOCA’NIN DİZİNİN DİBİNDE YETİŞTİM”

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından 2014 yılında Erbakan Hoca’yı anmak için düzenlenen programa katılan merhum Ahmet Tekdal, o gün dikkat çeken hatıralar paylaşmıştı. Erbakan Hoca’yı tanımanın büyük bir bahtiyarlık olduğunu ifade eden merhum Tekdal şunları kaydetmişti: “Ben kendisinin dizinin dibinde yetiştim. Onu tanıma bahtiyarlığına erdim. İslam’ı ve İslam’ın değerlerini, İslam’ın Peygamberi’nin karşısındaki tavırlarını çok net bir şekilde algıladığım için, her geçen gün bahtiyarlığım arttı. O isteseydi başbakan olurdu, cumhurbaşkanı olurdu. Ama o, bunlara hiç iltifat etmedi. O, Erbakan olmaya özendi ve gayret etti. En son verdiği bir konferansta ‘Gayemiz bütün beşeriyetin saadetidir’ dediği gibi bütün hayatını buna vakfetti. O, siyaset yapmıyordu, cihat yapıyordu.”

“AĞRI’DAN SEÇİME GİRDİ”

Refah Partisi döneminde Erbakan Hoca ile arasında geçen bir diyaloğu ise merhum Tekdal şu cümlelerle anlatmıştı: “1987 yılında Hocamızın siyasi yasaklığı kalkınca kongreye gidildi. Hocamız genel başkan oldu. Biz de yardımcıları olarak yanında yer aldık. Bir gün yan yana oturuyoruz. Seçimler de gelecek, 1988 yılının sonlarıdır. Hiç kimseye sormadığı bir soruyu o zaman bana sordu. Türkiye haritasını önüme koydu. Ahmet kardeşim, nerden aday olmak istersen seç dedi. Efendim üç gün düşünsem aklıma bir şey gelmez dedim. Sonra Oğuzhan Bey araya girdi. Memleketi Ağrı’dır, Ağrı’dan girsin dedi. Biz de Ağrı’dan girdik seçimlere.”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4792369/mekanin-cennet-olsun-ahmet-abi