Virüs değil ev hapsi hasta edecek

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Normal hayata hızlı bir şekilde giriyoruz. Bundan da toplum olarak mutlu oluyoruz. Ancak, normalleşme adım adım ilerlerken bu normalleşmeden yararlanamayan tek kesim öncelikli olarak 65 yaş üstü ile 18 yaş altı oluyor. Hatta sürekli sınırlı hayat yaşayanlar arasında 20 yaş altı ile 65 yaş üstü insanlarımız varken, 20 yaş 18’e indirildi. Bu arada 65 yaş üstü önemli sayıda insanımıza bayram öncesi bir ay kalmak şartıyla memleketlerine gitme hakkı verildi. Bunların sayısı yüz binlerle ifade edilmişti. Tüm bunları hatırlatmaktan maksadım, bulunduğu şehri terk etmeyen 65 yaş üstü insanlarımızın karantinasında hiçbir hafifletme yapılmıyor olmasına dikkat çekmek.

Bunun da ötesinde haftada bir gün 6 saatliğine kaldırılan sokağa çıkma yasağı da nedense Pazar günleri ile sınırlandırıldı. Hâlbuki 65 yaş üstünde olanların da dışarıda halletmeleri gereken işleri var. Bunları saymaya gerek yok. Ancak, sadece bir kaçını sıralamak yeterli olacaktır. Bankaya gitmek, vergi yatırmak, faturaları ödemek gibi. Bunlar için hemen Vefa Sosyal Destek Grupları’na telefon edilmesi hatırlatılabilir. Bence bu işi 65 yaşın üzerindeki insanımızın kendisinin yapma imkânı varken niçin ille de yardım istetilir, yardıma muhtaç konuma düşürülür?


Kaldı ki olay sadece bazı işleri yapmanın ötesinde o vesile ile dışarıda biraz olsun hava alma imkânını da değerlendirmeleri mümkün. Hemen belirteyim ki, salgından korunmak için karantina kararlarını alan Bilim Kurulu, insanların uzun süre evlerine kapanmak zorunda kalmalarının o insanlarda bedensel ve ruhsal çöküntülere yol açabileceğini de bilmiyor olamazlar. Her nedense ne zaman bir normalleşme adımı atılsa ısrarlı bir şekilde 65 yaş üstü insanların bir türlü ev hapsinde sınırlandırma ya da gevşetme gündeme gelmiyor. Sanki söz konusu salgının tek hedefi yaşlılar ve bu salgın yaşlıları tasfiye etme havası yaygınlaştı. Bu gidişle salgın tamamen sona erse bile 65 yaş üstü olanlar sokağa ya çıkamayacak ya da çıksalar da endişe ile çıkacaklar. Kısacası, yaşlıları salgından koruyalım derken ev hapsinde fiziki ve ruhsal tahribata uğratacağız.

Hemen olayı abarttığım sanılmasın. Çünkü bu insanlar adeta yalnızlığa mahkûm olmuş durumdalar. Aynı evi paylaştıkları çocukları ve torunları ile bile yakın temastan kaçınıyorlar, kaçınmak zorunda oldukları telkin ediliyor. Böyle olunca da sanki yalnızlığa mahkûm edilmiş durumdalar. Bu gerçeği tespit sanıldığı kadar zor da değil. Pazar günü sokağa çıkmış olan yaşlılarla kısa birer sohbet açıkça ortaya koyacaktır. Çünkü sokağa çıkma yasağının kaldırılmasından yararlanarak biraz hava almak için dışarı çıkan ve yürüyüş yapan bu insanları uzaktan gözlemlemek bile giderek yürümeyi bile unutmakta olduklarını görmeye yetecektir.


Bu noktada dışarıya çıkan tüm kesimler incelendiğinde maske takma, sosyal mesafeye uyma ve hijyene dikkat etme hususunda en titiz yaşlıların olduğu, bu hususlara uymak konusunda çok titiz davrandıkları görülür. Ne var ki, kurallara uymada böylesine titiz davranan bu kesim yasaklardan kurtulamıyor. Uzun lafın kısası yaşlıları salgından koruyalım derken ruhsal ve bedensel çöküntüyle maruz bırakmayalım. Onların da dışarıda dolaşmaya ihtiyacı var. Yaşlıları salgından koruyacağız derken cezalandırmak anlamına gelebilecek sınırlandırmaların artık gevşetilmesi, hatta kaldırılmasının zamanı gelmiş olabilir. Kaldı ki, kurallara uymayanların şerrinden yaşlıları kurtarmak isterken kural tanımazlara müsamaha gösterilmiş olmamalı. Kural tanımazlar kurallara uyarlar ya da uydurtulurlarsa yaşlıların ev hapsi kısa zamanda son bulabilir.

- Milli Gazete, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/4789125/abdulkadir-ozkan/virus-degil-ev-hapsi-hasta-edecek