Otobüs ve uçak seferleri ne zaman başlayacak?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında şehirler arası seyahat yasağı getirilmişti. Virüsü önleyici tedbirler normalleşme takvimi çerçevesinde zamanla gevşetilecek. Takvimin ikinci adımları 1 Haziran 2020 pazartesi günü itibarıyla başlıyor. Seyahat etmek isteyen vatandaşlar, otobüs seferleri ve uçak seferleri noktasında araştırmalara başladı. Sizin için, merak ettiğiniz; otobüs seferleri ne zaman başlayacak? , Uçak seferleri ne zaman başlayacak? Seyahat yasağı ne zaman bitecek? HES kodu nereden ve nasıl alınır? HES kodu SMS ile nasıl alınır? Sorularının cevabını yazdık. İşte detaylar…

OTOBÜS VE UÇAK SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Salgının başladığı günden itibaren devam eden yasaklar ve kısıtlamalar 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla kısmı olarak gevşetilecek. Ülkemizde vaka ve ölüm sayılarında düşüşler devam ederken devlet yetkilileri bu tablonun rehavete dönüşmemesi için sık sık uyarılarda bulunuyor. Salgın sonrası yeni dönem ise “panik yok, rehavet yok, tedbir var” şeklinde ifade ediliyor. Koronavirüs ilk olarak ülkemizde 11 Mart’ta görülmüştü. Virüsün pandemi olarak ilan edilmesinden sonra Türkiye’de önleyici tedbirler almıştı. İlk vakanın mart ayında görülmesiyle birlikte başta 30 büyükşehir başta olmak üzere Zonguldak'a giriş ve çıkışlar seyahat izin belgesi ile yapılmaya başlanmıştı. Aynı zamanda şehirler arası gelen yasak sonrası, uçak, tren ve otobüs seferleri iptal edilmiş, ulaşım seyahat izni sonrası yapılmıştı.

OTOBÜS SEFERLERİ: KAMİL KOÇ, ULUSOY, METRO, PAMUKKALE

Normalleşme takvimi ilan edilmesinden sonra birçok firma otobüs seferleri noktasında ulaşım takvimlerini açıkladı. Türkiye’nin dört büyük otobüs firması Kamil Koç, Ulusoy, Pamukkale, Metro, peş peşe yaptığı ‘Mola bitti, 4 Haziran’da yola çıkıyoruz’ açıklamasıyla seferlerinin başlayacağını duyurdu. Diğer otobüs firmaları ise bu tarihlerde seferlere başlaması bekleniyor.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan da yaptığı açıklamada, tüm sağlık tedbirlerinin alındığını, yolcuları güvenli bir şekilde gidecekleri yerlere götürmeyi beklediklerini ifade etti. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı’nın yeni genelgesine göre, bir otobüste en fazla 20 yolcu taşınabilecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Koronavirüs pandemisi sürecinde başlatılan seyahat izin belgesi uygulaması bir süre daha devam edecek. Çeşitli sebeplerden ötürü memleketine gitmek isteyen vatandaşlar seyahat izin belgesini e-devlet sitesi üzerinden almaya devam edecek. Seyahat yasağı olan illere seyahat etmek istiyorsanız e-devlet üzerinde seyahat izin belgesi almak zorunda olduğunuzu unutmayın. 

HES KODU NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Biletlerinizi HES kodu olmadan alamayacaksınız. HES kodu, Sağlık Bakanlığı tarafından, yolcuların genel sağlık durumunu tetkik etmek için oluşturulan bir uygulamadır. Peki, HES kodu nereden ve nasıl alınır diye merak ediyorsanız şu işlemleri sırasıyla yapacaksınız:

HES kodu, "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması (GooglePlay veya App Store’dan indir) üzerinden alınabilir. HES kodu işlemleri > HES kodu oluştur > HES kodu kullanım süresi > HES kodu oluştur.

HES KODU SMS İLE NASIL ALINIR?

HES kodu Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden alınabildiği gibi SMS üzerinden de alınabilmektedir. Peki, HES kodu sms ile nasıl alınır? İşlem oldukça basit ve pratiktir. Öncelikle T.C. kimlik numaranız yanınızda olmalı.

HES kodunu SMS ile aralarında boşluk olacak şekilde sırasıyla HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebilirsiniz. HES kodu otobüs bileti, yurt içi uçuşlar için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanacağınız 10 ya da 12 haneli kodu ifade eder. 2 yaşını doldurmamış bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir.

UÇAK SEFERLERİ: THY, ANADOLUJET, PEGASUS

Koronavirüs salgınında havayolları firmaları da derinden etkilendi. Süreçte THY başta olmak üzere Pegasus, AnadoluJet, SunExpress sefer düzenleyemedi. Tedbirlerin kontrollü bir şekilde gevşetilmesinden sonra havayolları firmaları uçak seferlerinin ne zaman başlayacağı konusunda bir bir açıklama yaptı.

Bu kapsamda;

THY uçak seferleri 1 Haziran 2020 tarihinde başlayacak. THY Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı dış hat seferlerinin 10 Haziran’da başlayacağını açıkladı.

AnadoluJet uçak seferleri de 1 Haziran 2020 pazartesi günü itibarıyla başlayacak.

Pegasus uçak seferleri de yurtiçinde 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla başlıyor. Pegasus, sosyal medya hesabından, “Yaz geliyor. Biz de geliyoruz Pegasus’la seyahat, yurt içinde 1 Haziran’dan itibaren başlıyor.” ifadelerini kullandı. Ücretsiz bilet değişikliği hakları hakkında havayolu şirketlerinin web sitelerine başvurabilirsiniz.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4785904/otobus-ve-ucak-seferleri-ne-zaman-baslayacak