Sakura ne demek, neden hastaneye adı verildi?

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi 21 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul’un Başakşehir ilçesinden tam kapasiteyle hizmete açıldı. Hastane Japon şirketi Sojitz Corporation kredisiyle yapılmıştır. Hastanenin ismine Çam ve Sakura verilmesi pek çok vatandaş tarafından merak edildi. Peki, “Sakura ne demek, neden hastaneye adı verildi?” Cevabı haberimizde…

Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin telekonferans yöntemiyle katılmasıyla açıldı. Hastanenin ilk etabı 20 Nisan 2020’de geri kalanı ise 21 Mayıs 2020’de hizmete girdi. Erdoğan geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Bu hastanemizin adını Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak belirledik. Çam bizi temsil etsin dedik. Sakura da Japonya'yı" demişti.

BAŞAKŞEHİR ÇAM VE SAKURA ŞEHİR HASTANESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs'taki açılış töreninde, “Türk- Japon dostluğuna yeni bir halka daha ekliyoruz. İsmini Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak belirledik. İsmi ile uyumlu olması için hastanenin etrafını çam ve Sakura ağaçları ile donattık. Bunlar bizim dostluğumuzu sembolize eden adımlar oluyor. Bu hastane Türk ve Japon işbirliğinin bir dayanışmasıdır...” ifadelerini kullandı.

SAKURA NE DEMEK? JAPON SAKURA AĞACI NEYİ İFADE EDİYOR?

Açılışıyla beraber Çam ve Sakura Hastanesi hakkında birçok detay merak edildi. Bunlardan biri de neden hastaneye sakura adı verildi oldu. Sakura, Japon kültüründe büyük bir öneme sahiptir. Japonya'nın ulusal simgelerinden olan Sakura, Türkçe’de “Kiraz çiçeği anlamına geliyor.

Çiçekleri ağır açan ama çabuk dökülen, Sakura ağacı, baharı müjdeler. Sakura ağacı, çiçeklerini çabuk dökmesinden dolayı edebiyatta ölüm ile yaşamın birlikteliğini ifade etmektedir. Sakura çiçeği mart ayının son haftası ile nisan ayının ilk haftası açar ve Japonya'da bu dönem kutsal olarak sayılır. Ayrıca Japonya’da televizyonlarda hava durumunda sonra “Sakura Durumu” hakkında da bilgi verilir.

ÇAM NEDİR?

Hastanenin adından biride olan “Çam”dır. Çam, orman ağaçlarını içeren iğne yapraklı türlere verilen addır. Türkiye’de yaygınca bulunan çam, kokusuyla da öne çıkar. Türkiye'de beş çam türü bulunur. Bunlar; sarıçam, karaçam, Halep çamı, kızılçam ve fıstık çamı.

Çam ağacı sonbaharda yapraklarını dökmezler.

ÇAM VE SAKURA ŞEHİR HASTANESİ MALİYETİ NE KADAR?

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) modeli ile Rönesans Holding’e yaptırıldı. Hastane Japon kökenli Sojitz Corporation kredisiyle yapıldı. Adımlarına 2015’te yapımına 2016 yılında başlanan tesis Türkiye'nin en büyük üçüncü sağlık yatırım projesi olarak nitelendiriliyor.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi işletmesi, arazi dâhil tüm hakları 25 yıllığına Rönesans Sağlık Yatırım A.Ş. ve Japon kökenli Sojitz'e verilmiştir.

Çam ve Sakura Şehir Hastanesi toplam maliyeti 1 milyar 232 milyon 816 bin 682 dolar olarak açıklandı. 

Hastaneyle ilgili ilk açıklama dönemin başbakanı Erdoğan tarafından 30 Eylül 2010 yılında yapıldı. 

2011 yılının Ocak ayında proje için Yap-İşlet-Devret, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modelinin tercih edildiği duyuruldu. 

Mart 2012’de Emsaş İnşaat’ın liderlik ettiği bir konsorsiyum ihaleyi kazandı. İhaleyi kazanan şirketler IHIC İstanbul İkitelli Uluslararası Sağlık Hizmetleri Yatırım ve İşletme A.Ş. (IHIC) adında bir şirketin çatısı altında toplandı. Proje ile ilgili olarak IHIC ile Sağlık Bakanlığı arasında 25 Mart 2013’te anlaşma imzalandı.

Temmuz 2015 yılında ihaleyi kazanan firmaların tüm hisselerini, ihaleye girmemiş olan Rönesans Sağlık Yatırım AŞ ve Rönesans Holding AŞ satın aldı. Rönesans Holding, 1993 yılında, 1967 doğumlu olan Erman Ilıcak tarafından Rusya'nın Sankt-Peterburg şehrinde kuruldu. Ilıcak, inşaat işine Enka Holding’de Tarık Şara’nın yanında girdi.

BAŞAKŞEHİR ÇAM VE SAKURA ŞEHİR HASTANESİ ÖZELLİKLERİ

Yapım Yılı: 2016 - 2020

Alan: 1.000.000 m²

Yatak Kapasitesi: 2.354

Yapımında 5 bini aşkın işçi çalıştı. 

Çam ve Sakura Şehir Hastanesi günlük 35 bin ayaktan hasta alabilecek ve 500 özellikli ameliyat yapabilecek kapasiteye sahip.

789 bin metrekare arsa alanı üzerine kurulu ve 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alana sahiptir.

Hastanede 3 heliport (Helikopterlerin iniş-kalkış alanı) bulunuyor.

Erişkin, çocuk, travma ve kadın doğum olmak üzere 4 ayrı acil servis bulunuyor.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, ana hastane binasına yerleştirilen 2.040 sismik izolatörle, “Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Binası” unvanına sahiptir. Bu teknoloji ile en şiddetli deprem anında “deprem izolatörü” devreye girer ve tüm operasyonel faaliyetler aksamadan devam eder.

10 bloktan oluşan toplam 2.354 yatak kapasiteli hastanenin yatak dağılımı şöyle:

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4580623/sakura-ne-demek-neden-hastaneye-adi-verildi