Zalim Hindistan ordusu Keşmir’e baskın düzenledi: 2 kişi katledildi

MuslimPort'ta yer alan habere göre Hindistan ordusu, Keşmir’in Srinagar kentine düzenlediği baskında Tahreek’e Hurriyat Hareketi lideri Eşref Şehrai’nin oğlu Cüneyd ve bir direnişçiyi katletti. Cüneyd Sehrai'nin öldürülmesine yol açan silahlı çatışmalar sırasında Nawakadal bölgesinde en az 15 evde yakıldı.

Bölge basınına konuşan yerel halk, bugün Nawakadal bölgesindeki Kanimazar mahallesinde Keşmirli direnişçilerle hükümet güçleri arasında çıkan çatışmada en az 15 evin yerle bir olduğunu aktardı.

İki Kişi Katledildi

Çatışmalar sırasında aralarında Tehreek’e Hürriyet başkanı Eşref Sehrai'nin oğlu Cuneyd Sehrai'nin de bulunduğu iki kişi katledildi. Çatışmada Merkez Yedek Polis Gücü'nden (CRPF) üç personel ile Özel Harekât Grubu'ndan bir polis de yaralandı.

“Mahallemizde En Az On Beş Ev Yıkıldı”

Kanimazar Mahallesi sakinleri evleri yakılan bir kadını teselli etmeye çalıştı. Olaya şahit olan ve yerel basına konuşan bir mahalleli; ‘‘Bu kadın yıkılan evlerden birinin sahibiydi. Gece yarısı, Merkez Yedek Polis Gücü (CRPF) ortak ekibi mahallede baskın yaptığında onların da kapısını çaldı. Evi basılınca onlara ’burada militan olmadığını, içeri gelip evini kontrol edebileceklerini’ söyledi. Fakat polis evde militanların sakladığını iddia edip kadını ve çocuklarını dışarı çıkardı. Çocuklarının darp edildiğini gören ev sahibi ‘lütfen bizi affedin biz fakir insanlarız’ diye yalvardı’’ dedi.

Evi yıkılan kadın ise “küçük çocuklarım yanımdaydı fakat evde hiçbir şey yoktu.” ifadelerini kullandı.

‘‘Hükümet Güçleri Evlerdeki Değerli Eşyaları Çaldılar’’

Yerel basına olayları anlatan Bilal Ahmed Rah, dün gece saat 02.00 sıralarında, polisin kendi kapısını da çaldığını aktardı ve “Hükümet güçleri bizden dışarı çıkmamızı isteyip “Merak etmeyin” dedi. “Sonra biz çıkıp dışarıda oturduk ama bizden başka bir yere gitmemizi ve endişelenmememizi istediler.” Geceyi başka bir evde geçirdiğini aktaran Bilal Ahmed Rah evinin tahrip edildiğini ve bütün değerli eşyalarının ve nakit parasının çalındığını sözlerine ekledi.

Hükümet Güçleri ile polisin geniş çaplı bir kordon oluşturup arama operasyonu başlattığı aktarıldı. Ortak operasyonda bir eve düzenlenen baskıda, gizlenen şüphelilerin üzerlerine ateş açıldığı ve gece karanlığından dolayı durdurulan operasyonun sabah erken saatlerde yeniden başladığı belirtildi.

Hindistan ordusu, İki AK-47 tüfeği ele geçirdiklerini ileri sürdü. Çatışmalarda iki direnişçinin öldürüldüğü açıklandı. Mühimmatın iki kişiden alındığı iddia edildi.

Aynı zamanda Nawakadal’da devlete ait bir telefon operatörü hariç bütün operatör hizmetleri askıya alındığı da aktarıldı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4580306/zalim-hindistan-ordusu-kesmire-baskin-duzenledi-2-kisi-katledildi