Virüs dünya düzeni mi, Adil Dünya Düzeni mi?-46

Reşat Nuri Erol
Reşat Nuri Erol

Ana girizgâhımızı hatırlayarak başlayalım; en baştan beri öz ve özet olarak ne diyoruz?
‘SOSYAL TUFAN’ hatırlatmalarımı yıllardan beri sabır ve sebatla yaptım…
‘ADİL DÜZEN’in ülkemiz, ‘ADİL DÜNYA DÜZENİ’nin de tüm dünya için yegâne sosyal tufandan yani tüm sorunlardan kurtulma reçetesi olduğunu hatırlattım…
Virüsleri sırasıyla hatırlayalım; Kuş, Kene, Domuz, SARS ve Koronavirüs!
Ve bir anda hayatımızın dört bir yanını kaplayan KORONAVİRÜS DÜZENİ!
Koronavirüs vesilesiyle farklı değerlendirmeler yapılıyorken, biz ülkemiz ve dünya yani bütün insanlık açısından, yarım yüzyıllık birikim ve çalışmalarımız “Adil Düzen” yani “sistem” merkezli değerlendirmeler yaptık; 46 yazımızı geride bıraktık...
Bugünkü değerlendirmelerimiz farklı bir boyut ve ufuk kazandırmaya çalışalım, artık koronavirüs gerçeğini anlamaya ve gerçek anlamda değerlendirmeye başlayalım…
***
Değerlendirmemize bir örnek ile başlayalım. Suriye’de Rus savaş uçağı düştü yani malum çevrelerin adamları olan birileri tarafından düşürtüldü. Bununla ilgili yazı yazdık ve dedik ki: Rus uçağının düşmesinden Ankara’nın veya Moskova’nın haberi yoktur. Erdoğan Putin’den özür dilemelidir dedik. Bir müddet sonra söylediklerimiz gerçekleşti, özür mektubu özel ulak tarafından ulaştırıldı ve bugün Putin ile Erdoğan dostturlar.
Bu örnekten sonra, koronavirüs gerçeğine gelelim. Geçen ay ortasında yazdığımız değerlendirme yazılarımızda, koronavirüs vesilesi ve bahanesiyle yapılan uygulamalarla intihara gidiliyor dedik. Aklı başında olması gereken düşünürler bile bu yazdıklarımıza bir türlü tam olarak katılamadılar... Kimileri ‘koronavirüs ile ilgili gerçekleri araştırsınlar’ dediler; biz ‘araştırsınlar’ demeyiz, biz ‘kendimiz araştıralım’ deriz.
Bugün sosyal medyada en çok takip edilip okunan değerlendirme nedir?
Amerika’daki iki uzman doktorun hararetli konuşmalarını bize de dinlettiler.
Her iki doktor da bizim daha önce söylediklerimizi fazlasıyla tekrar ediyorlar.
Bir basın mensubu sordu: Yani bütün doktorlar bilmiyor da siz mi biliyorsunuz?
Amerika’daki doktorlar cevap verdiler: O zaman deliller ortaya çıkmamıştı ama bugün çok açık bir şekilde ilmen sabit olmuştur ki tecrit yani sokağa çıkma yasakları hiçbir fayda vermemiş, aksine bu tedbirleri alan ülkelerde daha çok ölüm ve vaka olmuştur. Doktorlar sözlerine devam ettiler ve dünyada gerçekleşen istatistik rakamlarla iddialarını ispatladılar.
Bir ay önce ‘intihar ediliyor’ değerlendirmemiz artık ilmen kanıtlanmaya başlanmıştır.
***
Biz değerlendirmelerimizi neye dayanarak yapıyoruz?
Kur’an birtakım ibadetleri teşri etmiş yani emretmiş, hikmetlerini ise ilme bırakmıştır.
Örneğin; Kur’an, şu aylarda ve/ya şu günlerde oruç tutacaksınız diyor.
Kur’an ayrıca diyor ki; oruç tutmanız sizin için hayırlıdır.
Hz. Muhammed de oruç tutun, sağlık bulun diyor.
Bu emirleri Kur’an’da okuyunca, eğer Kur’an Allah’ın sözü ise bu söylenenler doğrudur, bunun doğruluğunu da ancak bugünkü ilimler ortaya koyabilir diyoruz.
Bu söylediklerimizi anlayıp değerlendirebilmek ve anlatabilmek için doktor olmadığımız halde, biyoloji ve sağlıkla ilgili kitapları okumak ve doktorlarla istişare etmek suretiyle edindiğimiz bilgilerle söylüyor, yazıyor ve gerçek anlamda değerlendiriyoruz.
Söylediklerimiz doktorların kanıtlarına göre de doğru çıkıyor.
Bu bizim kerametimiz değil, Kur’an’ın ve müspet ilmin mucizesidir. Olayları Kur’an’ın ve müspet ilmin verileri içinde değerlendirdiğimiz zaman önümüzü görmüş oluruz. Bazı kimselerin yaptığı üzere, sokak söylentileri ve/ya tekel sermayenin dayatırcasına aktardıkları ile konuşur ve yazarsak, varacağımız sonuç bizi hayal kırıklığına götürür.
SONUÇ olarak diyoruz ki: Gerçekler her zaman bir müddet sonra ortaya çıkmaktadır.
Allah cümlemizi olayları gerçek anlamda değerlendirip gereğini yapanlardan eylesin...

- Milli Gazete, Reşat Nuri Erol tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/4578644/resat-nuri-erol/virus-dunya-duzeni-mi-adil-dunya-duzeni-mi-46