Kawasaki hastalığı nedir? İşte belirtileri

Dünyada görülen koronavirüs salgını sonrası küçük çocuklarda bazı ülkelerde kawasaki hastalığı görülmeye başlandı. Peki kawasaki hastalığı nedir? İşte kawasaki hastalığının belirtileri ve  tedavi yöntemi...

Kawasaki hastalığı nedir?

Kawasaki hastalığı genellikle küçük çocukları etkileyen nadir bir hastalıktır. Bunun diğer isimleri Kawasaki sendromu ve mukokutanöz lenf nodu sendromudur. Kan damarlarının iltihabı olan bir vaskülit türüdür . Kawasaki hastalığı ciddi, ancak çoğu çocuk hemen tedavi edilirse tamamen iyileşebilir.

Kawasaki hastalığına ne sebep olur?

Kawasaki hastalığı, bağışıklık sistemi yanlışlıkla kan damarlarına zarar verdiğinde ortaya çıkar. Araştırmacılar bunun neden olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Ancak, olduğunda, kan damarları iltihaplanır ve daralabilir veya kapanabilir.

Genetik, Kawasaki hastalığında rol oynayabilir. Enfeksiyonlar gibi çevresel faktörler de olabilir. Bulaşıcı gibi görünmüyor. Bu, bir çocuktan diğerine geçemeyeceği anlamına gelir.

Kimler Kawasaki hastalığı için risk altındadır?

Kawasaki hastalığı genellikle 5 yaşın altındaki çocukları etkiler. Ancak daha büyük çocuklar ve yetişkinler bazen bunu alabilir. Erkeklerde kızlardan daha yaygındır. Herhangi bir ırkın çocuklarını etkileyebilir, ancak Asya veya Pasifik Adalı kökenli olanların bunu elde etme olasılığı daha yüksektir.

Kawasaki hastalığının belirtileri nelerdir?

Kawasaki hastalığının belirtileri şunları içerebilir:

Kawasaki hastalığı başka hangi sorunlara neden olabilir?

Bazen Kawasaki hastalığı koroner arterlerin duvarlarını etkileyebilir. Bu arterler kalbinize kan ve oksijen sağlar. Bu yol açabilir

Kawasaki hastalığı, beyin ve sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir.

Kawasaki hastalığı nasıl teşhis edilir?

Kawasaki hastalığı için spesifik bir test yoktur. Teşhis koymak için çocuğunuzun sağlık uzmanı fiziksel bir muayene yapacak ve belirti ve semptomlara bakacaktır. Sağlayıcı muhtemelen diğer hastalıkları ekarte etmek ve iltihap belirtilerini kontrol etmek için kan ve idrar testleri yapacaktır. Ekokardiyogram ve elektrokardiyogram (EKG) gibi kalbe zarar gelip gelmediğini kontrol etmek için testler yapabilir .

Kawasaki hastalığının tedavisi nelerdir?

Kawasaki hastalığı genellikle hastanede intravenöz (IV) immünoglobulin (IVIG) dozu ile tedavi edilir. Aspirin de tedavinin bir parçası olabilir. Ancak sağlık uzmanı size söylemediği sürece çocuğunuza aspirin vermeyin. Aspirin çocuklarda Reye sendromuna neden olabilir . Bu, beyni ve karaciğeri etkileyebilecek nadir, ciddi bir hastalıktır.

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4368763/kawasaki-hastaligi-nedir-iste-belirtileri