65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak?

Türkiye'de koronavirüs vakasının ilk çıktığı 11 Mart tarihinden sonra tedbir kapsamında birçok yasak ve kısıtlamalar getirildi. Gıda, ilaç ve sağlık hizmetleri gibi zorunlu ihtiyaçları karşılayan yerler dışında kalan birçok işyeri İçişleri Bakanlığı tarafından zorunlu olarak kapatıldı. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlarla, 20 yaş altı kişilere sokağa çıkma yasağı getirildi.

Koronavirüs kapsamı yasağından etkilenen pek çok yaşlı vatandaş da kısıtlamanın ne zaman biteceğini öğrenmek adına internette araştırma yapıyor. İşte, '65 yaş üstü ne zaman sokağa çıkacak?' sorusunun cevabı...

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ESNETİLECEK Mİ?

Hükümet koronavirüs tedbirleri için aldığı bazı kararları tekrardan gözden geçiriyor. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen AKP MYK'da ve bakanlıklarda yapılan toplantılarda, koronavirüs mücadelesine ilişkin değerlendirmeler yapıldı. 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı verilmesi ilk kararlardan olduğu için, bu grubu kısmen rahatlatmak ve sürekli evde kalmanın yarattığı psikolojik sıkıntıları azaltmak için yöntem geliştiriliyor.

Kamuoyunda da bukonuda oluşan talepler doğrultusunda, 65 yaş üstü büyüklerimize uzun süredir uygulanan sokağa çıkma yasağı uygulanan hafta sonları izin verilmesi planlanıyor. Bu plan, sokağa çıkmanın günde 3 saat olması, maske takılması, sosyal mesafenin korunması koşuluyla hayata geçirilecek. Karar, 21 Mart’tan bu yana sokağa çıkamayan 7.5 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

YASAK NE ZAMAN KALKACAK?

65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı ne zaman biteceği henüz belli değil. Koronavirüs salgınında risk tamamen ortadan kalkana kadar, bu önlemlerin devam edeceği düşünülüyor.

Konuya dair ayrıntılar belli oldukça haberimizde yer vereceğiz.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4306420/65-yas-ustu-sokaga-cikma-yasagi-ne-zaman-kalkacak