Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un öldü mü?

Sağlığı hakkında spekülasyonların olduğu Kuzey Kore lideri Kim Jon-Un'un geçirdiği kalp ameliyatı sonrası hayatını kaybettiği iddia edildi. Sağlık durumunun kötü olduğuna yönelik iddialar birkaç gün önce reddedilirken Pyongyang'dan Kim Jong-Un öldü iddialarına ilişkin herhangi bir cevap verilmedi.

KİM JONG-UN ÖLDÜ MÜ?

Kore medyasından Kuki News'in haberine göre, bölge uzmanı Jang Sung Min, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un öldüğüne inandığını açıkladı. Min, Kim Jong-Un ile ilgili yaptığı açıklamasını Kuzey Kore kaynaklarından edindiği bilgilere dayandırdığını belirterek "Kim Jong-Un’un sağlık durumu çok ciddi ve Kuzey Kore yönetimi bu sabah iyileşmesinin imkansız olacağı sonucuna vardı" dedi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un gerçekten ölüp ölmediğine ilişkin soruya ise Kuzey Kore kaynaklarının doğrudan bir cevap vermekten kaçındğını açıklayan Jang Sung Min "Bilmeniz gereken tek şey bu" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kim Jong-Un'un hayatını kaybetmesi durumunda ülkenin liderliğini kız kardeşi Kim Yo Jong'un devralabileceği konuşuluyor.

Kuzey Kore liderinin öldüğü haberleri ile ilgili tartışmalar ilk olarak CNN'in ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Kim'in "hayati tehlikesi" olduğu iddiasını duyurmasıyla başlamıştı.

Kuzey Kore devlet medyası 11 Nisan'da Kim'in bir Politbüro toplantısına katıldığını bildirmiş ve ertesi gün gazetede Kim'in bir askeri tesisi ziyaret ettiğini açıklamıştı. Ancak Kim Jong-Un'un yaptığı askeri tesis teftişini hangi tarihte yapıldığı belirtilmedi. Kuzey Kore lideri, 15 Nisan'da dedesinin doğum günü kutlamalarına da katılmadı.

Kuzey Kore'deki muhbirlerinden bilgi toplayan Güney Kore merkezli The Daily NK gazetesi ise Kim'in bir kalp ameliyatı geçirdiğini doğruladı ancak şimdi "Büyük oranda iyileştiğini" iddia etti. Daily NK, kesin bir yargıda bulunmanın mümkün olmadığını çünkü haberin sadece tek bir kaynağa dayandığını ifade etti.

Daily NK başka bir haberinde Kim'in sağlığının son aylarda obezite, yoğun sigara kullanımı ve stres sebebiyle ciddi anlamda kötüleştiğini bildirmişti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4304402/kuzey-kore-lideri-kim-jong-un-oldu-mu