Hasan Bitmez: Deprem üzerinden siyasi hınç olmaz

Elâzığ’da yaşanan deprem sonrası iktidarın siyasi bir hınçla hareket ettiğini dile getiren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, “Elâzığ’ın Sivrice dâhil merkez belde belediyelerine göre en ağır hasar tespit edilen belediyesi olan Yazıkonak Belediyesi olmasına rağmen diğer bütün belediyelere bakanlık yardım, ödenek gönderirken Yazıkonak Belediyesi’ni es geçiyor. Çünkü o belediye AK Partili değil, Saadet Partili. Bu yapılan, partizanlığın dik âlâsıdır. Deprem üzerinden siyasi hınç olmaz! Deprem üzerinden siyasi hesap görülmez!” diye konuştu.

İktidarın salgın günlerinde bile “ya bendensin ya değilsin” zihniyeti ile hareket ediyor olmasını eleştiren Bitmez, Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesinde gerçekleşen deprem sonrasında yaşananların bu zihniyete örnek olduğunu belirtti. Bitmez, “Elazığ’ın Sivrice dâhil merkez belde belediyelerine göre en ağır hasar tespit edilen belediyesi olan Yazıkonak Belediyesi olmasına rağmen, diğer bütün belediyelere Bakanlık Yardım, ödenek gönderirken Yazıkonak Belediyesini es geçiyor. Çünkü o belediye Ak Partili değil Saadet Partili. Bu yapılan partizanlığın dik alasıdır. Deprem üzerinden siyasi hınç olmaz! Deprem üzerinden siyasi hesap görülmez! Bunun adı en hafif tabirle vicdansızlıktır! İktidarın bu konuda ki tutumu toplan yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağına dair bizleri endişelendiriyor” dedi.

HAYRETLER İÇİNDE KALIYORUZ

Muhalefet belediyelerine yönelik iktidar kanadı tarafından yapılan ‘paralel yapı’ suçlamalarına da değinen Bitmez, “Sayın Cumhurbaşkanı, bu söylemi önceki gün yaptığı ‘Ulusa Sesleniş’te biraz daha ileri taşıyarak ‘PKK/FETÖ’ imasında dahi bulundu. Hâlbuki Sayın Cumhurbaşkanı konuşmasına; ‘83 milyon bir ve beraberiz, aynı toprakların insanıyız, aynı milletin evlatlarıyız’ minvalinde ifadeler kullanarak başlamıştı. Ancak ne yazık ki; konuşmasının sonunda az önce ifade ettiğim gibi yine, ayrıştıran, ötekileştiren bir üslupla çok ağır ifadeler kullandı. Gerçekten hayretler içerisinde kalıyoruz. Ne diyeceğimizi, nasıl yorumlayacağımızı bilemiyoruz! ‘Artık bu kadarı da olmaz, ya bu kadar da ileri gidilmez herhalde’ dediğimiz ne varsa gün gün gerçekleşir hale geldi”

MAKAM VE MEVKİLER İNSANLARIN DERDİNE ÇÖZÜM ÜRETİLMESİNDEN ÖNEMLİ DEĞİL

Vatandaşın, Cumhurbaşkanından artık kavga söylemini değil, müjdeli haberler beklediğini vurgulayan Bitmez, Unutulmamalıdır ki; siyaset dilinin kamplaştırılmasından, devlet kurumları arasında bir çatışmanın körüklenme heveslerinden bu ülkenin kazanacağı hiç ama hiçbir şey yoktur. İktidar olarak artık muhalefet belediyeleri ile uğraşmak yerine, salgın ile mücadeleye etmeye öncelik verin. Geçmişte şikâyet ettiğiniz ne varsa; kendinize yapılan tüm yanlışları, bugün o günleri bile aratacak bir zihniyetle siz muhaliflerinize uyguluyorsunuz! Ekmek üzerinden siyaset yapılmaz! Yardıma muhtaç insanlara ulaşacak yardımların önünü kesme gayretlerinden vazgeçin! Sizin gibi düşünmeyen herkesi ‘hain/paralel, şucu/bucu’ diye yaftalamaktan bir an evvel vazgeçin. Hiçbir mesele, alınacak oylar, elde edilecek makamlar/mevkiler, insanlarımızın derdine çözüm üretilmesinden önemli değildir

DÜŞÜNÜN Kİ İKTİDAR SADECE ÜLKE SORUNLARINI ÇÖZMEK İLE UĞRAŞIYOR

Bitmez, sözlerinin sonunda ise şunları kaydetti:

"Düşünün ki; Sayın Cumhurbaşkanı, bütün parti liderlerini davet etmiş, pandemiyle ilgili Türkiye’nin eylem planını paylaşıyor ve istişare ediyor, her liderin görüşünü alıp, böylelikle süreçte atılacak adımları daha da güçlendiriyor. Sadece ama sadece vatandaşlarımızın derdini çözmeyi merkeze alan bir süreç işletiliyor. İktidar partisinin yöneticileri günlük siyasetle uğraşmak yerine, sadece bu sürecin eksiklerini gidermeye yönelik gayreti ortaya koyuyor. Basını yasaklarla susturmak yerine, sürece katkı sağlayacak şekilde ve vatandaşın sesi olan yayınlar yapmalarından memnuniyet duyuluyor. Sayın Cumhurbaşkanı, ekranlara çıkmış; kuşatıcı, sahiplenici, samimiyetle ve iyi niyetle hazırlanmış güzel sözlerle milletimizin tümüne sesleniyor."

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4224872/hasan-bitmez-deprem-uzerinden-siyasi-hinc-olmaz