28 yıllık mücadelenin hatıraları kaleme alınıyor

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), kültür sanat dünyamıza yeni bir yarışma daha kattı. Daha önce pek çok alanda yarışmalara imza atan sendika, bu sefer de sendikacılık yapmış binlerce kişinin anılarını biriktiriyor. ‘Kuşaktan Kuşağa Sendikal Hatıralar’ adlı yeni yarışma ile daha önce yaşanmışlıklar genç kitlelerle buluşturulacak.  Çeyrek asrı aşan hak, emek ve özgürlük mücadelesinde ödenen bedeller, dökülen gözyaşları yeni bir yarışma ile kitlelere ulaştırılacak. Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada, “Gözyaşıyla, el ve gönül birliğiyle ortaya çıkan bu destanın sadece dillerde hatıra olarak kalmaması, geçmişte bir anı olmanın ötesine geçebilmesi, genç kuşaklara bir müktesebat olarak aktarılabilmesi için ‘bismillah’ diyeceğiz, hep birlikte geçmişte yazdığımız destanı bu sefer geleceğimiz için yazacağız” denildi.

GÖREV ALMIŞ HERKESİ DAVET EDİYORUZ

“Kuşaktan Kuşağa Sendikal Hatıralar Yarışması” adı verilen yeni yarışma ile birlikte yaşanmışlıklar metinlere dökülecek. Yarışma, görev süresi sona ermiş veya halen görevde bulunan bütün genel merkez, şube, temsilcilik yöneticileri, işyeri temsilcileri ile emekli olan veya halen üye olan bütün üyelere açık. Sendikanın açıklamasında bir çağrıda da bulunularak, “Geçmişteki emeğimiz, geleceğimizin istikametidir’ diyerek, sizleri tecrübe, anı ve birikiminizle Eğitim-Bir-Sen’in kurumsal işleyişine katkıda bulunmaya, Kuşaktan Kuşağa Sendikal Hatıralar Yarışması’na katılmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

AKİF İNAN ÖZEL ÖDÜLÜ VERİLECEK

Ödüle layık görülen eserler www.ebshatirayarismasi.org adresinden duyurulacak. Yarışma sonucunda, birincilik, ikincilik, üçüncülük dereceleri ile “Mehmet Akif İnan Özel Ödülü” ve “Erol Battal Özel Ödülü” verilecek.

BİRİNCİYE 10 BİN TL ÖDÜL VERİLECEK

Yarışmada dereceye girenler ise ödüllendirilecek. Birinciye 10 bin, ikinciye 7 bin, üçüncüye 5 bin olmak üzere dereceye girenler de para ödülü alacak. Dereceye giremeyen ancak jüri tarafından edebî, sendikal, teknik ve sanatsal açıdan amaca uygunluğu bakımından kıymetli bulunan eserler telif bedeli ödenerek, yayınlanacak kitaba dâhil edilecek. Dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri, düzenlenecek ödül töreniyle takdim edilecek.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4224841/28-yillik-mucadelenin-hatiralari-kaleme-aliniyor