Selçuk Bayraktar kimdir?

Selçuk Bayraktar, terörle mücadelede önemli görevler üstlenen Türkiye’nin ilk milli Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi Bayraktar TB2’nin mimarlarındandır. Selçuk Bayraktar, 1984 yılında aile şirketi olarak kurulan Baykar’da Baykar Teknik Müdürlüğünü (CTO) yürütmektedir. Aynı zamanda Bayraktar, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini de yürütmektedir. Son olarak yerli sonumun cihazı projesinde yer alan Selçuk Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızıyla 14 Mayıs 2016 yılında evlenmiştir. İşte Selçuk Bayraktar’ın hayatı, kariyeri ve çalışmaları hakkında bilgi almak için Selçuk Bayraktar kimdir? Biyografi içeriğimizi okuyabilirsiniz. 

SELÇUK BAYRAKTAR KİMDİR?

Selçuk Bayraktar, 1979 yılında İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Özdemir-Canan çiftinin evlatları olarak dünyaya geldi.

Selçuk Bayraktar, ilköğrenimini Sarıyer İlköğretim İlkokulu’nda tamamladı. 1997 yılında Robert Kolej’den mezun oldu.

1997-2002 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın (UPenn) GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı.

Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Elektrik Mühendisiği Bölümünde Upenn’de sürdürdü.  Araştırmaları kapsamında dünyada ilk kez İHA’ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olan çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaları esnasında göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı  MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de burslu olarak yüksek lisans-doktora teklifi almıştır.

MIT’deki eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürütmüştür.

2006’da MIT Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden ikinci yüksek lisans diplomasını almıştır.

Danışman hocasının Georgia Institute of Technology’ye (Georgia Tech) transfer olmasıyla doktora çalışmalarına Georgia Tech’de devam etmiştir. 2003 yılında Baykar bünyesinde başlayan milli ve özgün insansız hava aracı teknolojileri geliştirme faaliyetlerine destek olmak maksadıyla doktora çalışmalarını yarım bırakarak 2007 yılında Türkiye’ye dönüş yapmıştır.

2007 yılından bu yana Baykar bünyesinde teknik müdürlük (CTO) görevini yürütmektedir. Baykar bünyesinde Milli ve özgün olarak geliştirilen İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemleri’nin aviyonik sistem mimarisi, uçuş kontrol, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, elektronik donanım ve gömülü yazılım geliştirme vb. konularda çalışmaktadır.

Selçuk Bayraktar, kurucusu olduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nda (T3 Vakfı) yetenekli gençlerin ve her yaş grubundan insanın teknoloji geliştirilmesi süreçlerine katkı sağlamak için çalışmaktadır. T3 Vakfı bünyesinde milli ve özgün projelere öncülük etmek amacıyla kurulmuştur. 

Selçuk Bayraktar, Türkiye'de ilk ve tek havacılık ve uzay festivali olan TEKNOFEST’i ekibi ve paydaş kurumlar ile birlikte her yıl düzenlemektedir.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle Azerbaycan Cumhuriyeti Karabağ Nişanı’na layık görülmüştür. Bayraktar'a Karabağ Nişanı 1 Nisan 2021’de Bakü’de düzenlenen törenle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından takdim edilmiştir. İlham Aliyev yayınladığı kararda nişanı, “Tek millet iki devlet prensibi doğrultusunda Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesine, işbirliğinin geliştirilmesine, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin sağlanmasına yaptığı katkılar” nedeniyle verdiğini açıklamıştır.

Selçuk Bayraktar şu anda Türkiye’nin ilk Taarruzi İHA sistemi olan 5.5 ton ağırlığındaki Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme faaliyetlerine liderlik etmektedir. Savunma sanayi dışında da milli ve özgün teknoloji geliştirme çalışmalarına katılan Bayraktar, Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERİ’yi geliştiren ekibin de başında yer almaktadır. Bayraktar son olarak AKINCI projesini takiben yoğunlaşılacak Muharip İnsansız Savaş Uçağı Sistemi ile ilgili geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile 2016 yılında evlenen Selçuk Bayraktar’ın Canan Aybüke ismini verdiği bir kız çocuğu babasıdır.

Hava araçları üzerine birçok patenti olan Selçuk Bayraktar, hususi pilot lisansına sahiptir.

Selçuk Bayraktar’ın Başarıları

• Milli Havacılık rekorlarına imza atan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı Sistemi'nin güdüm ve kontrol sistemi tasarımı

• Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk Milli İHA olma ünvanına sahip Bayraktar Mini İHA'nın tasarımı

• Bayraktar TB2 İHA Sistemi ile Milli Füze atışının başarıyla tamamlama (Türk Patent Enstitüsü Tescil No: 2015 03023)

• Türkiye'nin ilk döner kanat İHA Sistemi Malazgirt İHA'nın tasarımı

• Türkiye'nin ilk TİHA (Tarruzi İnsansız Hava Aracı) Sistemi Bayraktar AKINCI'nın tasarım ve geliştirilmesi

Selçuk Bayraktar’ın Ödülleri ve Teşekkürleri

• Robot Teknolojileri Zirvesi (2012) Türkiye'nin ilk yerli insansız hava aracını yaptığı için teşekkür plaketi

• Avrasya Bir Vakfı'nın Türk kültür dünyasına verdiği fevkalade hizmetleri münasebetiyle sunduğu teşekkür plaketi

• Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı teşekkür plaketi

• İTÜ IEEE Öğrenci kolu tarafından düzenlenen Projekent 2011 katkısı

• Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatro-Tek '11 Etkinliği Katılımı ve Teşekkür Belgesi

• YTÜ 3. Savunma Sanayi Günleri Etkinliği Katılımı

• Yıldız Teknik Üniversitesi DBF (Yap Tasarla Uçur) Takımı Teşekkür Plaketi (17 Mart 2015)

• Future Flight Design Yarışması Jüri Üyeliği ve Bilimsel Danışmanlık, Hava Harp Okulu, FFD 2013

Selçuk Bayraktar’ın Patentleri

• Hava Araçları İçin Otomatik İniş-Kalkış Sistemi (Türk Patent Enstitüsü 2015/07928)

• Değişen Çalışma Şartlarını Algılayabilen Elektromekanik Servo Motor Kontrollü Eyleyici Sistemi Ve Kontrol Metodu (Türk Patent Enstitüsü 2015/14111)

• Üç Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi (Türk Patent Enstitüsü Ref: PT2015-00693)

• Ekg Cihazı (Türk Patent Enstitüsü Ref: PT2015-00693)

- Milli Gazete, Biyografi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4223870/selcuk-bayraktar-kimdir