İtalya'da koronavirüsle savaşan Türk doktordan önemli uyarılar

Dünya genelinde Kovid-19 salgınında en fazla can kaybının yaşandığı İtalya'da,toplam can kaybı 15 bin 887'ye yükselirken, virüsle savaşta en ön cephede yer alan Türk doktor Oğuz Öksüz, Türkiye'ye önemli tavsiyelerde bulundu.

İtalya'yı sarsan virüsün en fazla can aldığı Lombardiya'da Pavia Tıp Fakültesi'ni bitiren ve burada doktorluk yaparak 10 yıldır yaşlı hastalara tıbbi destek sağlayan bir kurumda çalışan Öksüz, şubat ayından itibaren kaldığı bölgede on alanın karantinaya alındığını kaydetti ve, "İlk etapta sadece bu şehirlerle bağlantılı kişiler takip edildi. Benim çalıştığım kurumda da buna paralel şekilde bu şehirlerden gelen veya onlarla temasa geçmiş hasta yakınlarının ziyaretlerine sınırlama getirildi" dedi.

Bu süreçteki mücadeleyi sözlere döken Öksüz, çalışanların maske kullanmaya başladığını, durumu ağırlaşan hastaları diğer hastalardan ayırmaya başladıklarını ve yaşlıları korumak adına sağlık çalışanları olarak önlem aldıklarını ifade etti.

"Ulusal çapta bir bilinç uyanması, geniş çapta ciddi önlemlerin alınması ne yazık ki biraz zaman aldı" yorumunu yapan Öksüz, "Uzun süre salgının dar bir alanda tutulacağı ya da sanki oraya giriş çıkışları kısıtlarsak yayılmanın önüne geçebiliriz diye düşünüldü. Bugünden bakınca söyleyebilirim ki; 50 kilometre uzağımızda karantina bölgesi varken, bizim yaşadığımız yerde önlemlerin alınmaması çok büyük bir yanlıştı" yorumunu yaptı.

Önlemlerin, virüsün ciddi bir şekilde yayılmaya başlamasından bir hafta on gün kadar alınmaya başlanması halinde, tablonun böylesi bir felaketle sonuçlanmayabileceğini de sözlerine ekmeyen Öksüz, İtalya'nın diğer ülkelere ibret olduğunu söyledi ve ekledi:

"Yani önlemler, önlem değildi aslına bakarsanız. Salgınının önüne geçmiyordu daha çok onu bir adım geriden takip etti. Biz doktorlar olarak kendi çalıştığımız yerlerde sıkı önlemler aldık ama ülke genelinde bunu göremedik. Ne var ki; bir noktadan sonra durum kontrol altına alındı. Ama sonuçta İtalya da bir şekilde bu salgının kurbanı oldu. En azından diğer ülkelere de bir ibret oldu. Diğer ülkeler, bence buradan çok fazla ders çıkarabilirler."

İtalya'daki deneyimi için, "Suyun yükseleceğini bekliyorduk ama tsunami geldi.' Salgın yavaş yavaş yayılsa belki bu tablo çıkmayabilirdi diye düşünüyorum" vurgusu yapan Öksüz, kendisinin de virüsle enfekte olduğunu hatırlattı.

Çok sayıda meslektaşının hayatını kaybettiğine işaret eden Öksüz, Türkiye'ye yönelik şu tavsiyeleri sıraladı:

"İtalya halkının uyarılara rağmen dışarı çıktığını ve bunun virüsün yayılmasını tetiklediğini aktararak, "Burada ilk başlarda insanlar, güzel havaları ve okulların kapalı olmasını fırsat bilip yapılan uyarılara rağmen dışarı çıkmaya devam ettiler. Aslında baktığımız zaman halen virüsün ilk başta bu şekilde hızla yayılmasının bedelini ödüyoruz.  Virüsü kapmış fakat henüz belirtileri göstermiyor olabilirsiniz. Bu yüzden etrafınızdakilere yaymamak için dışarı olabildiğince az çıkmalısınız. Dışarıda olduğunuz zaman da diğer kişilerle aranıza mesafe koymak ve maske takmak faydalı olabilir."

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4137004/italyada-koronavirusle-savasan-turk-doktordan-onemli-uyarilar