Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yazdı: Maskesiz olmaz arkadaş

Hürriyet Gazetesindeki köşesinde maske kullanımına yönelik önemli bir yazı kaleme alan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yazısında çarpıcı ifadeler kullandı.

Maske kullanımına önem veren ülkelerin salgınla mücadelede daha başarılı olduğunu belirten Müftüoğlu," 'Ben maskesiz sokağa çıkmam arkadaş!' diyen Singapur, Hong Kong, Kore ve Japonya’daki hasta rakamları da ölüm sayıları da 'Maskeyi boş ver!' deme enayiliğinde ısrar eden İspanya, İtalya, İngiltere ve Fransa’dan çok daha az." yazdı.

Müftüoğlu, vatandaşları maske takma konusunda şu şekilde uyararak yazısını tamamladı; "Anlaşılan o ki ev izolasyonu ve okulların kapanması kadar maske kullanmanın bir o kadar etkili olduğu görülüyor. Kısacası bu işin çözümünün bir parçası da mutlaka ama mutlaka sokağa maskesiz çıkmamaktır. Maskesiz bu iş başarılamaz."

İşte Müftüoğlu'nun bugünkü yazısı;

Maskesiz olmaz arkadaş

Bu saatten sonra inatlaşmanın, öyleydi şöyleydi deyip sözü uzatmanın anlamı kalmadı.
Mevcut veriler, bilgiler bize net ve açık olarak şunu söylüyor: “Arkadaş, sokağa çıkan herkes maskesini takacak!” Zira mesele “Taşıyıcı veya hasta olabilirim, başkalarına virüs bulaştırmamak için maske takmalıyım” aşamasını çoktan geçti.
Şimdi o görünmez ve gizli taşıyıcıların ortalıkta adeta cirit attığı bir dönemdeyiz. Ve bu nedenle artık bu saatten sonra kesinlikle ve mecburen hatta yasal bir zorunluluk olarak maske takmamız şart.
MASKE TAKAN ÜLKELER MÜCADELEDE DAHA BAŞARILI
Daha çok bilgilenmek için lütfen tabloyu inceleyiniz. Sürecin en başından bu yana “Ben maskesiz sokağa çıkmam arkadaş!” diyen Singapur, Hong Kong, Kore ve Japonya’daki hasta rakamları da ölüm sayıları da “Maskeyi boş ver!” deme enayiliğinde ısrar eden İspanya, İtalya, İngiltere ve Fransa’dan çok daha az. Anlaşılan o ki ev izolasyonu ve okulların kapanması kadar maske kullanmanın bir o kadar etkili olduğu görülüyor. Kısacası bu işin çözümünün bir parçası da mutlaka ama mutlaka sokağa maskesiz çıkmamaktır. Maskesiz bu iş başarılamaz.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4132001/prof-dr-osman-muftuoglu-yazdi-maskesiz-olmaz-arkadas