1 Nisan şakası yapmayın! Para ve hapis cezası var

Koronavirüsle birlikte yayılan bilgi kirliliğine karşı vatandaşlarını korumak konusunda halihazırda büyük mücadele veren hükümetler virüs şakalarına karşı halkı uyardı.

1 Nisan şakası konusunda uyarılarda bulunan yetkililer, bu tür şakaların sosyal medyada çok hızlı bir şekilde yayıldığını belirtirken, çok hassas bir dönemden geçildiğine de dikkat çekiyor.

Salgınla başa çıkma yöntemi bakımından örnek olarak gösterilen Tayvan’da Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, sosyal medyadan yaptığı çağrıda, “1 Nisan’da, eğer yapmamız gerekiyorsa mizah anlayışımızı gösterebiliriz ama kanunları çiğnemekten kaçınmak için salgınla ilgili şaka yapamayız. Herkese komik ama aynı zamanda sağlıklı ve güvenli bir 1 Nisan geçirmelerini dilerim” dedi.

Tayvan’da hastalıkla ilgili yanlış bilgi yaymak üç yıla kadar hapis ve 3 milyon Tayvan doları (yaklaşık 663 bin TL) parayla cezalandırılıyor.

'Hastalığa yakalandım' şakasının bedeli beş yıl hapis

Tayland da benzer bir uyarıda bulunarak, ihlal edenlerin beş yıla kadar hapisle cezalandırılabileceğini açıkladı. Hükümet, “1 Nisan’da koronavirüse yakalandığını söyleyerek şaka yapmak kanuna aykırıdır” duyurusunda bulundu.

Polis Sözcüsü Krissana Pattanacharoen de, “İyi niyetli olmayan, 1 Nisan’ı kullanarak herhangi bir yasal yaptırımla karşılaşmayacağını düşünenler var” dedi.

'Korona üzerinden paniğe ve dedikoduya geçit yok'

Alman sağlık bakanlığı twitter üzerinden vatandaşları uyardı. Korona virüsü ile alakalı yapılacak şakalar konusunda uyarı yaparken, 1 Nisan şakalarının yapılmamasını istedi. Çok kritik bir dönemden geçildiği, coronaya karşı yapılan mücadeleyi zorlaştıracağı belirtildi.

Hindistan'da uyarı yapan ülkeler arasında

Özellikle sosyal medya aracılığıyla yayılan bilgi kirliliğinin büyük sorun olduğu Hindistan’da da siyasetçiler benzer uyarılarda bulundu.

Maharashtra eyaletinin İçişleri Bakanı Anil Deshmukh, “Eyalet hükümeti hiç kimsenin korona üzerinden dedikodu ya da panik yaymasına izin vermeyecek” açıklamasını yaptı.

Google'dan 1 Nisan yasağına tam destek

Yazılım ve internet devi Google da, bir gelenek haline getirdiği eğlenceli içeriklerinden 1 Nisan şakalarına verdiğini duyurdu.

Şirket çalışanlarına gönderilen bir e-postayla, 'salgınla mücadele eden herkese saygı göstermek adına geleneğe bir yıl ara verildiği’ duyuruldu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4125190/1-nisan-sakasi-yapmayin-para-ve-hapis-cezasi-var