Hak-İş: Sağlık çalışanlarımız için mücadelemiz sürüyor

Koronavirüs salgınının etkisinde olan ülkemizde halk sağlığını korumak için çalışan sağlık çalışanları ile ilgili konuşan Hak-İş Genel Başkan Vekili Dr. Osman Yıldız, Hak-İş olarak tüm sağlık çalışanlarının eşit haklara kavuşması için mücadeleyi sürdürdüklerini kaydetti.

Hak-İş Genel Başkan Vekili Dr. Osman Yıldız, koronavirüs ile mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına yönelik ek ödeme yapılması kararını değerlendirdi. Yıldız, kararın son derece yerinde olduğunu belirtirken, bu ödemenin işçi-memur ayrımı gözetmeksizin sağlık sektöründe hizmet veren bütün çalışanlara eşit şekilde uygulanması gerektiğini ifade etti.

TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EŞİT HAKLARA KAVUŞMASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Hak-İş olarak hastanede çalışan tüm personelin eşit haklara kavuşabilmesi için aktif bir mücadele verdiklerini kaydeden Yıldız, konfederasyonlarının taleplerini şöyle sıraladı: “Ek ödeme yardımcı personellere de yansıtılmalı. Ambulans şoförlerinin vardiya sistemi 24/72 olmalı. Enfeksiyon risk primi uygulanmalı. Sağlık işçilerimize çerçeve protokolünde yer alan avans ödemesi yapılmalı.”

32 BİN SAĞLIKÇININ İSTİHDAM EDİLMESİNİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan 32 bin yeni sağlıkçının istihdam kararını çok önemli bulduklarını söyleyen Yıldız, “Hem ülkemizin koronavirüs salgınıyla mücadelesi konusunda hem de işsizliğin azaltılması konusunda alınan istihdam kararını önemli bir adım olarak görüyoruz. Alınan bir dizi önlemler ve halkımızın duyarlılığıyla, Türkiye’nin salgınla mücadele konusunda başarılı olacağına gönülden inanıyoruz” dedi.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4115717/hak-is-saglik-calisanlarimiz-icin-mucadelemiz-suruyor