Çiftçinin gübreyle dansı!

Sadettin İnan
Sadettin İnan

Koronavirüs salgınıyla birlikte tarımın, yerli üretimin önemi daha iyi anlaşılır hale geldi. Ancak üzülerek söylüyorum tarım, çiftçi hâlâ kimsenin umurunda değil!

Bahar ekilişleri yani ikinci ekilişlerin başladığı bir dönemde gübre fiyatları aldı başını gitti. 1600, 1700 liraya satılan gübreler, 2100, 2200 liraya kadar çıktı. Fiyatın artması bir tarafa gübre firmalarının piyasaya az ürün vermelerinden dolayı çiftçi tarlasında kullanacağı gübreyi bile bulamaz hale geldi.

Hani diyorlardı ya; stokçulara göz açtırmayacağız diye! Ancak söz konusu büyük gübre firmaları olunca, bu stokçular hiç gündeme gelmiyor! Geçen yıl soğan depolarını basan bakanlığın nedense bu gübre firmalarının depolarını basmak akıllarına gelmiyor!

Neyse ki, geçtiğimiz günlerde sahada çiftçinin yaşadığı gübre sorununu; “Çiftçiye koronavirüs değil gübre darbesi!” başlıklı haber ile gündeme getirmiştik.

İşte bu haberden sonra sahadan, çiftçiden bihaber olan Tarım Bakanlığı, harekete geçiyor ve Türkiye’nin önde gelen gübre firmaları ile toplantı yapıyor. Bu toplantıdan sonra nasıl oluyorsa gübredeki fiyat artışları duruyor ve piyasaya yeterli gübre verilmeye başlanıyor.

Şu anda, çiftçi gübre konusunda biraz rahatlamış gibi görünüyor. Ancak özellikle Çukurova’da mısırda üst gübrenin kullanılacağı dönemde yine fiyatların artmasından endişe ediliyor.

Görüyorsunuz değil mi, el üstünde tutmamız gereken hele ki yaşadığımız virüs salgınıyla birlikte değerini daha iyi anlamamız gereken çiftçilere nasıl bir değer ve önem veriyoruz?

Virüs salgınına rağmen çiftçi tarlasında üretim yapma derdinde, büyük gübre firmaları da hem virüs salgınını hem de talepteki artışı fırsata çevirerek, vurgun yapma peşinde! Tarım ve Orman Bakanlığı ise oyunda oynaşta!

Belki eleştirimiz ağır gelebilir, ancak çiftçinin gübre temininde ve fiyat artışları karşısında yaşadığı sorunlara yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı’nın basın müşavirliğine gönderdiğimiz sorulara cevap bile verilmedi! Yani bakanlık konuya bu kadar duyarlı!

Hadi bizim sorulara cevap vermediniz, en azından çıkın kamuoyuna bir açıklama yapın, o da yok!

Burada bir noktaya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Gübre firmalarıyla yapılan toplantıda bir firma yetkilisi, yüksek fiyat artışını; ‘ürün yok dememek için’ belirledikleri yönünde bir savunmada bulunuyor!

Görüyorsunuz değil mi? Çiftçi, arkadaşların (firmaların) elinde oyuncak olmuş!

Koronavirüs salgınıyla birlikte, herkes marketlere koştu. Pekâlâ, bu çiftçi, ekip biçmezse marketlerde satılacak, unu, bulguru, nohudu, makarnayı nereden bulacağız?

Dünyanın en önemli buğday üreticisi Rusya bile yaşanan salgından dolayı buğday ihracatını durdurmuş durumda. Yani paramız olsa dahi biz bu ürünleri ithal edemeyeceğiz.

Ancak gelin görün ki, hâlâ tarım ve çiftçi gündemimizde yok!

Allah akıl fikir versin.

- Milli Gazete, Sadettin İnan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/4111705/sadettin-inan/ciftcinin-gubreyle-dansi