İtalya koronavirüsün yayıldığı noktayı arıyor!

İtalya corona virüsten neden bu kadar etkilendiğini araştırıyor. Net bir kanıt olmasa da ülkedeki yaygın kanı, salgının henüz dillendirilmediği ve önlemlerin alınmadığı ilk dönemde oynanan Atalanta-Valencia maçında yayıldığı.

Valencia kulübündeki oyuncular, teknik ekip ve personelin yüzde 35'inin corona virüse yakalandığı açıklandıktan sonra bu düşünce daha da güçlenmeye başladı.

Bergamo Belediye Başkanı olan Giorgio Gori, Atalanta ile Valencia arasında oynanan Şampiyonalr Ligi maçının 'biyolojik bomba etkisi' yaratmış olabileceğini söyledi.

"Binlerce insan birbirine sarıldı"

Atalanta, o maçta Valencia'yı 40 bin taraftarının önünde 4-1 yenmişti. Gori'ye göre o maçtaki galibiyetin sevinciyle 40 bin taraftarın büyük çoğunluğu birbirine sarıldı, temas etti ve salgın yayılmaya başladı.

Gori'nin bu düşüncesini destekleyen bir açıklama da yoğun bakım direktörü olan Luca Lorini'den geldi. Lorini, 

"Eminim binlerce insan o gün birbirine defalarca kez sarıldı. Salgının yayılması için müthiş uygun bir ortam. Bunun olacağını tahmin etmek mümkün değildi. Oradaki insanların da ne olacağından haberleri yoktu" dedi.

Maç 19 Şubat tarihinde oynandı ve İtalya'daki ilk vaka maçtan 2 gün sonra, 21 Şubat'ta ortaya çıktı. İspanya'daki rövanş maçı ise seyircisiz oynanmıştı.

- Milli Gazete, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4111470/italya-koronavirusun-yayildigi-noktayi-ariyor