Af yasası için somut adım: Tutuklu dosyaları çıkarıldı

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında son günlerde gündemde olan en önemli konulardan biri de cezaevleri. Bu konuda hak savunucularının, infazların ertelenmesi çağrıları devam ederken, hükümetin siyasi suçları kapsam dışında bıraktığı bir af düzenlemesi üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili somut bir açıklama geldi. Yargıtay Başkanlığı'na seçilen Mehmet Akarca, infaz yasası ile ilgili düzenlemelerin Meclis'te olduğunu hatırlattı ve "Bunun için de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'mızda bulunan tutuklu dosyalarını çıkardık" dedi ve devam etti:

“Şimdi de tutuklu dosyalarının bulunduğunu Yargıtay'ımızın ilgili ceza dairelerinin heyet sayısını azaltıp, nöbet sistemine geçmek suretiyle sürece destek vereceklerine inanıyorum. Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda hijyen koşullarına dikkat etmek suretiyle daire başkanlarımız ve yüksek yargıçlarımızla bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz."

Yeni Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay hukuk dairelerinin de acil ve görülmesi gereken işleri, nöbet sistemini kurarak yürüteceklerini aktardı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4106793/af-yasasi-icin-somut-adim-tutuklu-dosyalari-cikarildi