Koronavirüs hastalığı ve önlemler

Siyami Akyel
Siyami Akyel

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde 27 Aralık 2019 tarihinde zatürre/pnömoni tanısıyla hastaneye yatan balık satıcısı bir kadında görülen, daha sonra erkek bir hastada görülen, ateş, öksürük ve nefes darlığıyla ortaya çıkan hastalık, Yarasa Sars virüsüne büyük oranda benzerlik göstermesinden dolayı “Coronavirus (Covid-19)” adıyla anılmaya başlanmıştır. Bilindiği gibi 2002 yılında dünyaya yayılan ve on yedi ülkeyi etkileyen Sars virüsü de yine Çin’in Guangdong eyaletinde ortaya çıkmıştı.

Koronavirüs hastalığı, 2002 yılında ortaya çıkan Sars ve 2012 yılında çıkan Mers virüs salgınlarından hem yayılış hızı, hem ölüm oranı hem de dünyadaki etkilediği ülke sayısı bakımından mukayese edilemeyecek kadar büyüktür.

Koronavirüs, Çin’de ortaya çıkmasından üç ay sonra hemen hemen dünyadaki 192 ülkenin tamamına yakınında etkisini göstermiş, özellikle Çin’den sonra en fazla İtalya, İran ve İspanya’yı etkilemiş, yüzlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Avrupa’da Almanya, Fransa ve İngiltere virüsten en çok etkilenen ülkelerdir. Avrupa’da Hollanda, Avusturya, Norveç, Belçika, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde vak’a sayısı diğerlerine göre daha az gerçekleşmiştir. Koronavirüs ABD’yi de etkilemiş, şu ana kadar on binin üzerinde vak’a ve 161 ölüm gerçekleşmiştir.

Çin’in hemen yanı başında bulunan Hindistan’da vak’a sayısı 195 ve ölü sayısı 3’tür. Yine Çin ile sınırı olan Moğolistan’da 7 vak’a, Afganistan’da 22, Bangladeş’te 18 vak’a 2 ölüm gerçekleşmiştir. Sınırdaki Pakistan ve Japonya’da da vak’a sayısı Avrupa’daki birçok ülkeye göre azdır. Rusya’nın sınırlarını erken kapatmasından dolayı vak’a sayısı 180’dir ve hiç ölüm kaydedilmemiştir. Sudan, Tanzanya, Moritanya, Nepal, Somali ve Liberya gibi ülkelerde virüsün bir iki kişiyle sınırlı olduğu saptanmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de vak’a sayısı 191 olmuş, iki vatandaşımız vefat etmiştir.

Bütün bu bilgiler göstermektedir ki, sınırlarını erken kontrol eden ve karantinayı uygulayan ülkelerde koronavirüsün yayılma hızı düşüktür. Türkiye, koronavirüs önlemleri bağlamında yurtdışı seferlerini kademeli olarak kapatmaktadır. 14 Mart tarihinde dokuz Avrupa ülkesine uçuşları durdurmuş, iki gün sonra da İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve BAE’ye uçuşları durdurmuştur. Türkiye’nin İran sınırını da geç kapattığı görülmektedir. Özellikle Avrupa ve ABD’ye uçuşlar ile İran sınırının daha erken kapatması halinde virüsün Türkiye’ye girişi minimize edilebilirdi. Zira Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarından anlaşılmaktadır ki virüsün Türkiye’ye girişi ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslı yolculardır.

Türkiye’de, bu süreçte okulların tatil edilmesi, kahvehanelerin, eğlence mekânlarının, kısaca toplu kullanım alanlarının geçici süreyle kapatılması önemlidir. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın süreci iyi yönettiği görülmektedir. Yine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun günler öncesinden yaptığı bilgilendirici açıklamaları, İBB’nin metrobüs duraklarına dezenfektan cihazlarını yerleştirmesi, metro, metrobüs ve otobüsleri dezenfekte edilmesi, İstanbulluları bilinçlendirmek için mobil noktalar oluşturması önemliydi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş’ın hemen sürecin başında yaptığı açıklamalar ve aldığı önlemler, İstanbul’daki ilçe belediyelerinin, Anadolu’daki belediyelerin ve valiliklerin aldığı önlemler süreç yönetimine bütüncül bakabildiğimizi, zor zamanlarda herkesin elini taşın altına koyduğunu göstermesi bakımından önemlidir.

Halkımızın da genel olarak paniğe kapılmadan sağduyuyla hareket ettiği, “evde kal” sloganına büyük oranda riayet ettiği görülmektedir. Bütün bu önlemlere riayet etmeyen bir kesimin varlığı da muhakkak.

- Milli Gazete, Siyami Akyel tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/4078827/siyami-akyel/koronavirus-hastaligi-ve-onlemler