Dolar kuru Suriye’den gelen şehit haberleriyle fırladı!

Günlük kapanışını 6.16 lira bandında yapan dolar kuru ajanslardan gelen 33 askerimizin İdlib’te şehit olması haberlerinden sonra 6.20 barajını aştı.

Uzun bir süredir 6 lira bandını aşamayan dolar kuru, Çin’den tüm dünyaya yayılan koronavirüs tehlikesinin özellikle gelişmekte olan ülkelerin piyasalarına etkisiyle kritik 6 lira seviyesini aştı. Dolar kuru daha sonra Merkez Bankası’nın şubat ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısından çıkan faiz indirim kararıyla yükseliş trendini sürdürdü. Koronavirüs etkisi, Merkez Bankası’nın faiz kararları üzerine bir de Suriye’den gelen sıcak temas habeleri piyasalardaki çalkantıyı artırdı.

DOLAR KURU  33 ŞEHİT HABERİYLE SERT YÜKSELDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İdlib’de gerçekleştirdiği operasyon devam ederken dün gece saatlerinde gelen 33 askerimizin şehit olma haberi para piyasalarını da büyük ölçüde etkiledi. Dolar kuru gelen şehit haberleriyle birlikte 6.20 barajını aştı.

Ku şu sıralarda teknik açıdan önemli bir direnç noktası olan 6.24 bandını kırmayı deniyor. Uzmanlar daha önce dolar kurunun 6.24 barajını aşması halinde hareketlerin hızlanabileceği uyarısında bulunmuştu.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3678571/dolar-kuru-suriyeden-gelen-sehit-haberleriyle-firladi