Mustafa Kurdaş'tan artan intihar vakalarıyla ilgili dikkat çeken çağrı

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5 “Buyurun Başlıyoruz” canlı yayın programında ekonomik krizden dolayı artan intihar vakalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kurdaş, "Bazen bir intihar vakası bir diğerini tetikliyor. Başka tepkilerinde intihar şeklinde tetiklenmemesi için Türkiye’de çok daha fazla fikir hürriyeti ve özgürlüğünün önünün açılması gerekir. Medyanın ambargoları kaldırması gerekir. STK’lar, dernekler, sendikalar ve vakıflar çok daha özgürce demeç verebilir hale gelmesi gerekir." dedi.

‘KİMSE MESELEYE TEŞHİS KOYALIM DEMİYOR’

TV5’te konuşan Mustafa Kurdaş, artan intihar vakalarına ilişkin, “İntihar meselelerini çok fazla gündemde tutanlar, çıkaranlar bu paylaşımları yaparlarken daha çok teşhis ve tedavi amaçlı değil ama bir iktidarı hedef alma paylaşımları ön plana çıkıyor. Savunmalarda yine politik savunmalar şeklinde cereyan ediyor. Kimse meseleyi konuşalım, bir teşhis koyalım nedir ve niçin olur diye bakmıyor. Hiçbir sivil toplum kuruluşu bu intihar konularını gündeme almıyor. Hiçbir üniversite intihar vakaları artıyor ama bunun acaba ekonomi ve sosyolojik temeli var mı diye bir takım çalışmalar içerisine gireyim diye bir derdi yok.Böyle olunca intihar vakaları çeşitlenerek gidiyor.” dedi.

‘YAZAR KASA FIRLATILMASI ÇOK DAHA MAKUL GELİYOR’

“Bir insan canından vazgeçme noktasına geliyorsa burada bir sorun var demektir” diyen Kurdaş, “Niye Türkiye’de artık travmalar, cinnetler çok çok konuşuluyor. Bunun nedenleri önemli. Kutuplaşma politikaları mı var, rövanş kültürünün giderek kendisini toplumda göstermesi mi var, geçim sıkıntısı mı var bunları bilmiyoruz. Bunlar, konuşulması, tartışılması gereken meseleler. Bir dönem insanlar tepkilerini gösterirken eylem, miting yapıyordu. En uç olanı yazar kasa fırlatma olayıydı. Yazar kasa fırlatılması çok daha makul geliyor. İnsan canına kıymamış oluyor. Tepkisini göstermiş oluyor. Kameralar fotoğraf çeksin gazetelerinde yayınlasın demek oluyor.” ifadelerini kullandı.

‘MEDYANIN DUYARLILIĞI YOK’

“ Ecevit dönemindeki yazar kasa atmanın sosyal etkisiyle, çocuklarının aç olduğunu söyleyerek kendisini yakan bir vatandaşın harekete geçiremediği sosyal tarafımız ne?” sorusuna Kurdaş şöyle cevap verdi:

“Bunun kamuoyuna mâl edilmemesi, sadece herkesin duyuyor olması var. Kimsenin artık bir şey yapamıyor ve yapmıyor olması var. Yazar kasa olayı başbakanlığın önünde oldu. Bu eylemle birlikte manşetler atıldı ve toplumsal bir duyarlılık ortaya çıktı. Bir hükümetin gidişi ve bir başka döneminde başlangıcının sayfaları açılmış oldu. Medya duyarlılığı vardı. Bugün medyanın kendisini yakan adama, o tepkiye bile duyarlılığı yok.

‘STK VE SENDİKALARIN DAHA ÖZGÜR DEMEÇ VERMESİ GEREKİR’

İntihar meselesi olunca bu konuların medyada nasıl ele alınması gerektiği hususu çok vicdanı bir konu. Bunlar politik bir argüman olarak kullanılamayacak. Beğenmediğimiz, karşı çıktığımız gruba, partiye karşı malzeme edilmeyecek ama görmemezlikten de gelinemeyecek bir durum. STK’lar, sendikalar, vakıflar bu konuların üzerine gitmeyince, gereken hassasiyet gösterilmeyince olay sosyal medya meydanına kalıyor ve bilinçsizce kullanılıyor. Bazen bir intihar vakası bir diğerini tetikliyor. Başka tepkilerinde intihar şeklinde tetiklenmemesi için Türkiye’de çok daha fazla fikir hürriyeti ve özgürlüğünün önünün açılması gerekir. Medyanın ambargoları kaldırması gerekir. STK’lar, dernekler, sendikalar ve vakıflar çok daha özgürce demeç verebilir hale gelmesi gerekir. Bunlar eğer herhangi bir tepkiyi ortaya koyamıyorsa birey intiharı kendine etkin bir tepki yolu olarak görüyor.”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3657930/mustafa-kurdastan-artan-intihar-vakalariyla-ilgili-dikkat-ceken-cagri