Tıpış tıpış oturmak!

Zeki Ceyhan
Zeki Ceyhan

CHP’liler bir âlem! Durduk yerde yine birbirlerini yiyorlar.

CHP Genel Merkezi’nin kafası CNN TÜRK televizyonuna bozulunca partililerin CNN TÜRK yayınlarını boykot etmelerine karar verdi.

Akılları sıra CNN TÜRK’ü boykot edecekler ve bu durumdan dolayı CNN TÜRK pişman olacaktı! Ama ekrankolik CHP’lileri tutmak ne mümkün! Boykot kararı alındıktan sonra bir de baktık ki CHP’liler CNN TÜRK ekranında ahkâm kesiyorlar.

Genel Merkez hemen harekete geçip partinin aldığı boykot kararına uymayanları ihraç istemi ile disiplin kuruluna sevk etti!

Disipline sevk edilenler boykot kararının haklı nedenleri olabileceğini ama kendilerinin bu karara katılmadıklarını ifade ederek Genel Merkez yönetiminin kendilerinden “tıpış tıpış oturmalarını” beklediğini ileri sürdüler.

Tıpış tıpış oturmak! Bu iş nasıl olacak? Aralarında bilen biri varsa açıklasın da biz de öğrenelim. Tıpış tıpış gitmeyi biliriz. Tıpış tıpış gelmeyi de biliriz. Ama tıpış tıpış oturmayı ilk kez duyduk. Uslu uslu oturma ya da paşa paşa oturma deseler anlayacağız.

Tıpış tıpış ifadesi yürüme ile alakalı iken bu oturma lafı nereden çıktı?

Çabuk ve kısa adımlar anlamına gelen tıpış tıpış deyişi ile oturmak fiilini nasıl ilişkilendirdiler bir türlü anlayamadık.

Ya CHP’lilerin Türkçesi bozuk! Ya da bizim CHP’lilerden öğreneceğimiz daha çok Türkçe kural(!) var. Sahi içlerinden biri çıksa da şu tıpış tıpış oturmak nasıl bir şey bize bir anlatsa!

CHP’lilerin ağzından bu sözleri duyduğumuz zaman Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kardeş Azerbaycan’da yaşanan bir olay aklımıza geldi.

Ramazan ayı münasebetiyle Türkiye’den gönderilen bir din görevlisi radyoda oruç tutmanın faziletlerini anlatır. Ertesi gün kapısı çalınır, radyodaki konuşmasını dinleyen biri gelir. Bu konuşmayı dinlemekten duyduğu memnuniyeti dile getirir ve sorar:

Biz bu konuşmayı ailece dinledik; ben, eşim, oğlum, gelinim hepimiz oruç tutmaya karar verdik. Ama ne tutarsak oruç tutmuş oluruz?

Elma tutmak desen biliriz, kapının kolunu tutmak desen biliriz ama ne tutarsak oruç tutmuş oluruz?

Şimdi biz de tıpış tıpış gitmeyi biliyoruz, tıpış tıpış gelmeyi biliyoruz ama ne yaparsak tıpış tıpış oturmuş olacağız, onu bilemedik.

İçlerinden biri bunu bize anlatmalı.

Ve tıpış tıpış oturmanın nasıl bir şey olduğunu bizim gibi cahillere öğretmeli!

- Milli Gazete, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/3654740/zeki-ceyhan/tipis-tipis-oturmak