Akbabalar pusuda! NATO’ya davetiye çıkarmayın

Suriye’deki durum bölgeyi giderek ısıtırken, Türkiye ile Suriye arasındaki ihtilaf da tehlikeli bir noktaya doğru gidiyor. Emperyalistler, bölgedeki menfaatleri gereği Türkiye’yi istedikleri yöne çekmeye uğraşıyor. Durumdan vazife çıkaran ABD, “NATO müttefikliğini” bahane ederek Türkiye’yi çatışmaya doğru itiyor. Türkiye’nin bu tuzağa düşmesi demek, ABD ve İsrail’in istediklerinin olması anlamına gelecek!

“NATO MÜTTEFİKİMİZ” TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ!

5 askerin şehit edilmesinin ardından ABD Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter adresinden yapılan açıklamada başsağlığı dilenirken, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız ve Esad rejiminin uluslararası toplum nezdinde normalleştirilmesine karşı çıkmayı sürdüreceğiz” denilmişti. Dün de büyükelçilikten, “Derhal ateşkes ilan edilmesi ve insani yardım kuruluşlarının, çatışmalardan etkilenen bölgelere tam erişiminin sağlanması çağrısında bulunuyoruz” açıklaması yapıldı.

2011’den bu yana devam eden Suriye İç Savaşı’ndaki askeri hareketlilik, muhaliflerin elindeki son kale olan İdlib’de sıkışmış durumda. İnsani krizleri ve kitlesel göçleri engellemek adına bölgede bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik saldırılar da son günlerde artışa geçti. Son bir haftada Esad rejimi tarafından gerçekleştirilen iki farklı saldırıda 13 askerimiz şehit oldu. Bu saldırılar, son yıllarda olumlu seyreden Türkiye ve Rusya ilişkilerinde de gerilim meydana getirdi. Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN) Başkanı ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Yılmaz, İdlib’de yaşanan son gelişmelerin küresel bağlamdaki etkilerini Millî Gazete’ye değerlendirdi.

SOÇİ’DEN BUGÜNE SURİYE’DE 29 ASKERİMİZİ ŞEHİT VERDİK

Astana Görüşmeleri ve Soçi Mutabakatı’nın Suriye’nin kuzeyinde Türkiye aleyhine bir sürecin işlerliğini artırdığını belirten Yılmaz, “Esad güçlerinin 2-3 Şubat 2020’de İdlib’e yaptığı saldırılarda 7 Türk askeri ve 1 sivil şehit oldu. Yine 10 Şubat’ta yapılan saldırılarda 5 Türk askeri şehit olurken 5 askerimiz de yaralandı. 2018 yılı sonunda Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Soçi Mutabakatı’ndan günümüze Türkiye’nin 29 askeri şehit oldu. Bu askerlerimizin 16’sı ABD destekli YPG/PKK tarafından, 13’ü de Rusya destekli Suriye rejimi tarafından şehit edildi. Bu saldırıların hepsi Rusya’nın kontrol ettiği bölgelerden geldi” dedi.

RUSYA, SURİYE REJİMİNİ KORUMAYA DEVAM EDİYOR

Rusya’nın Suriye rejimini koruma politikasında ısrarcı olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Esad güçlerinin Aralık sonunda başlattığı saldırılar ve 2-3 Şubat 2020’de Türk askerlerinin şehit edilmesine bağlı olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Şubat 2020’de telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu görüşmede Suriye’deki koordinasyonun etkisini artırmak amacıyla başta Rusya ve Türkiye savunma bakanlıkları arasında olmak üzere acil tedbirlerin alınması kararlaştırıldı. Bu karara bağlı olarak iki ülke diplomatları ve askeri temsilcileri 8 Şubat 2020’de Ankara’da bir araya geldi. 10 Şubat 2020’de Esad güçlerinin yaptığı saldırıda 5 Türk askeri şehit oldu. Aynı gün Türk-Rus heyetleri Ankara’da ikinci defa toplantı yaptılar. Bu toplantı, Türkiye’nin Esad güçlerinin Soçi Mutabakatı’nda belirlenen Türk gözlem noktalarının gerisine çekilmesi gerektiği isteğini Rus heyetinin kabul etmemesi üzerine sonuçsuz kaldı” şeklinde konuştu.

SÜREÇ NATO MÜDAHALESİNE ZEMİN HAZIRLAYABİLİR

İdlib’de yaşanan son gelişmelerin ABD ve NATO’nun Suriye’ye müdahalesine zemin hazırlama olasılığını da değerlendiren Yılmaz, “Bu gerilim süreci Rusya-Türkiye arasında anlaşma ile sonuçlanmazsa, ABD Başkanı Trump’ın ‘NATO’nun Ortadoğu politikalarına müdahale etmesi gerekir’ tezinin ilk uygulama alanının Suriye olması için bir engel kalmayacaktır. NATO hem İdlib’de hem de Suriye’nin diğer bölgelerinde aktif hale gelebilir. Türkiye bu seçeneği yok saymasa da şimdilik Rusya ile görüşmeyi tercih etmektedir. Fakat son dönemde Rusya-Türkiye arasında başta Suriye olmak üzere Libya’da ortaya çıkan anlaşmazlıklar Rusya açısından önemli riskler içermektedir. Bu haliyle 2023 sonrası Rusya-Türkiye ilişkileri bilinmeyen denkleme sahip olacaktır” açıklamasında bulundu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3645057/akbabalar-pusuda-natoya-davetiye-cikarmayin