Mehmet Tevfik Nane kimdir?

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, 5 Şubat 2020 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçaklarının iniş yaptığı sırada pistten çıkmasıyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Mehmet Tevfik Nane gözyaşlarını tutamayarak duygulu anlar yaşadı. 2016 yılının mart ayından itibaren Pegasus Havayolları CEO'su olarak görevde bulunan Mehmet Tevfik Nane’nin hayatı merak ediliyor. Peki, Pegasus Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane kimdir?

MEHMET TEVFİK NANE KİMDİR?

Mersin'de 4 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak  6 Ocak 1966’da dünyaya geldi. 1984 yılında Tarsus Amerikan Koleji, 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü okudu. Mehmet T. Nane, 5 yıl okudu, toplam 3 bölüm bitirdi. İlk 2 yıl elektrik-elektronik, sonra rehberlik ve psikolojik danışmanlık, oradan da idari bilimler fakültesine kamu yönetimine geçti. Mezun olacağı yıl kamu yönetiminin adı siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler olunca diplomat olmaya hak kazandı.
Mart 2016 tarihinden itibaren Pegasus Havayolları CEO’su olarak görev yapan Mehmet T. Nane 2013-2016 yılları arasında CarrefourSA Genel Müdürlüğü, 2005-2013 tarihleri arasında Teknosa Genel Müdürlüğü, 2000- 2005 yılları arasında Teknosa Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevinde bulunmuştur. 

Sırasıyla Türkiye Emlak Bankası, Demirbank ve Demir Yatırım’da çeşitli birimlerde görev almış olan Mehmet T. Nane, Sabancı Grubu bünyesinde Planlama, İş Geliştirme Dairesi Başkan Yardımcılığı, Perakendecilik Grubu Direktörlüğü, Sabancı Holding Genel Sekreterliği görevlerinde bulunmuştur.

1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Mehmet T. Nane, 1993 yılında İskoçya Heriot Watt Üniversitesi Uluslararası Bankacılık ve Finans Bölümü’nde tam burslu olarak yüksek lisans yapmış ve 2013 yılında Harvard Businness School Üst Düzey Yönetici Programı’na katılmıştır.

AMPD Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet T. Nane 2013-2015 yılları arasında FAPRA( Asya Pasifik Perakendeciler Federasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Mehmet Nane ayrıca TOBB Perakendecilik Meclisi Başkanlığı, Sağlık Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Harvard Business School Türk Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

- Milli Gazete, Biyografi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3636169/mehmet-tevfik-nane-kimdir