'Kudüs bizim can damarımız, kırmızı çizgimizdir'

İşgalci ABD'nin "Yüzyılın Anlaşması" adıyla açıkladığı ihanet planına karşı tepkiler büyüyor. Toplumun her kesiminden gelen tepkilerde, ABD'nin ihanet planının kabul edilemeyeceği vurgulanıyor.

UKEAD Genel Başkanı Taner Yüncüoğlu, Filistin ve Filistin halkını yok sayan hiçbir plan ve hesabın kabul görmeyeceğine vurgu yaparak, Kudüs'ün ne kadar önemli olduğunun Kur'an-ı Kerim'de geçtiğine dikkat çekti.

Kudüs'ün, bütün insanlığın ortak noktası olduğunu hatırlatan Yüncüoğlu, "Kudüs, bütün insanlığın kutsal yeri. Bütün dinlerde kabul gören, istenen bir ibadet, Allah'a kavuşmaya bir vesile olarak çok önemli bir merkez. Buna sadece Müslümanların değil, bütün insanlığın ihtiyacı var. Sorun, 'Burası hep benim olsun, başkası karışmasın, buralara ben hüküm edeyim.' anlayışından kaynaklanıyor. İnsanlık tarihi boyunca hep aynı sorunlar yaşanmış." dedi.

"Müslümanlar, Kudüs'ün yönetimini ele aldıklarında asla zulmetmediler"

 Emperyalist devletlerin büyük planları olduğuna vurgu yapan Yüncüoğlu, şunları söyledi:

Tabi ki siyonist güçlerin de büyük planları var. Fakat işin trajikomik tarafı; Trump ile israil temsilcisinin davranışları. 'Tavuk mu yumurtadan çıktı, yumurta mı tavuktan çıktı?' misali enteresan ilişkiler var aralarında. Hangisi tavuk, hangisi yumurta belli değil. ABD'yi kuran insanlar, yakayı Yahudilere kaptırdılar. İşin özeti budur. Dolayısıyla hem kültürel hem siyasal hem ekonomik bir güç oluşturdular. Bu güç onlara müthiş bir şımarıklık veriyor. Fakat Ebrehe'nin fillerine ne olduğunu unutuyorlar. Burada aşırı bir şımarıklık, kendine güvenme var. Bu yıkılacak. Ama ne zaman yıkılacak? Çünkü çalışan kazanıyor. Bu adamlar yıllarca sinsice çalıştılar. 'Su uyur, düşman uyumaz.' diye bir tabir var. Bu su, genelde biz Müslümanlar olduk diye düşünüyorum. Uyumamamız gerektiğini, çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu bir maraton ise kötüler kazanmamalı. Bizim onlardan daha fazla çalışmamız lazım. Çünkü geride kaldık. Tabi Kudüs zaman zaman el değiştirdi. Müslümanlar, Kudüs'ün yönetimini ele aldıklarında asla zulmetmediler. Bütün insanlık Kudüs'ten istifade etti. Ortak bir çalışma alanı buldular. Fakat bu insanlar bunu yapmıyorlar. Yapabilecekleri en aşağılık hareketleri yapıyorlar. Her türlü haksızlığı, zulmü kendilerine hak gibi görüyorlar.

"Güçlü olanın her zaman kazanamayacağını onlara göstermemiz lazım"

Taner Yüncüoğlu, sadece Müslümanların değil, insanlıktan nasibini almış hiç kimsenin ABD'nin şer planını kabul etmediğini ifade etti.

Açıklamasının devamında Yüncüoğlu, "Kudüs bizim can damarımız, kırmızı çizgimizdir. Dolayısıyla bunu zaten kabul etmemiz mümkün değil. Eğer Allah yardım etmezse çıkar yol bulamayız. Ondan yardım isteyeceğiz. Biz de durmadan çalışacağız. Adaletli ve hakkaniyetli çalışan toplumlar, her zaman başarılı olur. Çünkü Allah, yardım eder. Allah, en büyük yardımcımız. Bunların yaptıklarını kabul etmeyeceğiz. Zaten insanın vicdanı da kabul etmez. Bu bizim kişisel görüşlerimizin çok ötesinde bir şey. Dolayısıyla çok güzel projeler üretmemiz lazım. Çünkü 'Güçlü olan kazanır.' mantığıyla hareket ediyorlar. Güçlü olanın her zaman kazanamayacağını onlara göstermemiz lazım." diye konuştu.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3634748/kudus-bizim-can-damarimiz-kirmizi-cizgimizdir