Hayatta iyi şeyler de var

Fatma Tuncer
Fatma Tuncer

Sevgi günümüz insanının sık sık dillendirdiği kavramlardan biri. Ancak ne yazık ki, sevgisiz yüreklerin ektiği şiddet, tadımızı tuzumuzu kaçırıyor. Başımızı hangi yöne çevirsek cinayet, gasp, hırsızlık, şiddet ve nefret görüntüleri ile karşılaşıyor ve bütün enerjimizi tüketiyoruz. Yasımız hiç bitmiyor, hep acı, hep ızdırap içindeyiz, bitmek bilmeyen saldırılara maruz kalıyoruz. Acıdan bir an da olsa uzaklaşıp iyi şeyler düşünmeye ve iyi şeyler görmeye ihtiyaç duyuyoruz fakat bu pek mümkün olmuyor. Neyse ki geçen hafta gazete manşetlerine göz atarken, yaşlı bir kadının çevresine kattığı güzellikleri içeren bir habere rastladım ve bu boğucu atmosferden kurtulmaya çalıştım.

İnsanlarımız genellikle yaşlılık döneminde ellerini bağlayıp köşeye çekilir ve ölümü beklerler. Oysa insan ruhsal ve bedensel anlamda böyle bir yaşam tarzına müsait değil. Eğer nefes alıp veriyorsak kendimize ve hayata katabileceğimiz bir şeyler mutlaka vardır. İşte Anezka teyze buna inananlardan biri. Kendisi doksan yaşında eskilerin deyimiyle hayatın sonuna gelmiş… Fakat o yaşamı böyle görmüyor, Çekya’da yaşayan Anezya Kasparkova evlerin duvarlarına yaptığı resimlerle köyünü adeta bir sanat galerisine dönüştürmüş. Sabah kalkıyor ve evleri tek tek dolaşarak duvarlara orijinal desenler çiziyor. Bu durumdan fazlasıyla memnun olan kasabalılar onu destekleyerek çalışmalarına katkı sağlıyorlar.

Doksan yaşındaki Anezka, köylüler tarafından çok seviliyor. Çalışmalarına destek veren köylüler aynı zamanda onun eserlerinin tüm dünya tarafından tanınmasına yardımcı oluyorlar.

Peki, 90 yaşında bir kadın hangi niyetle böyle bir çalışmaya yönelebilir? Ya da severek işlediği bu desenler onun yaşamına ne katabilir? Hayatı nefes alıp vermekten ibaret gören, yaşlılıklarında ise duvara yaslanıp ölümü bekleyenler, onun çabasına bu sorularla yaklaşıp ciddiye almayabilirler. Ancak kendisi duvarlara işlediği bu resimlerden büyük keyif aldığını ve bu vesile ile insanlarla yakınlık kurabildiğini ifade ediyor.

Bu haberi okuduğumda hayata katabilecekleri birçok şey varken yaşlandım artık dünyadan elimi eteğimi çekmeliyim deyip yaşamlarının sonuna kadar tavana bakan insanlarımızı düşündüm. Unutmayalım ki eğer nefes alıp veriyorsak yapabileceğimiz bir şeyler mutlaka vardır. En azından o vakte kadar edindiğimiz değerli tecrübelere sahibizdir ki, bunları genç kuşakla paylaşarak faydalı olabiliriz, ne dersiniz?

- Milli Gazete, Fatma Tuncer tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/3624986/fatma-tuncer/hayatta-iyi-seyler-de-var