Araç sahipleri dikkat! Yarın son gün

Yılda iki taksitle alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ocak ayındaki ilk taksitinin son ödeme günü yarın sona eriyor. Sürücülerin herhangi bir cezai yaptırıma maruz kalmamaları için yarın yani 31 ocak Cuma günü ücretleri ödemeleri gerekiyor.

MTV ödemelerini yapmak isteyen vatandaşlar isterlerse banka uygulamaları üzerinden isterlerse de yetkili vergi dairelerinden ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar. MTV ödemeleriyle ilgili en çok merak edilen sorular ise şunlar MTV ücretleri ödenmezse ne olur? MTV ücretleri nasıl ödenir?

MTV ÖDENMEZSE HESABINIZA EL KONULUR

MTV ödemelerinde son tarih olan 31 Ocak Cuma günü sonuna kadar ücretler ödenmemiş olursa her geçen ay ödemeniz gereken ücrete gecikme zammı uygulanır ve daha yüklü bir ücret ödemek zorunda kalırsınız. Eğer ödemelerin tarihinde ciddi bir farklılık oluşursa Maliye Bakanlığı evinize veya işyerinize uyarı mektubu gönderir. Uyarılara rağmen MTV ödemeniz gerçekleşmemesi halinde vergi borcunuz yüzünden bankalardaki hesaplarınıza el konulabilir.

PEKİ MTV ÜCRETLERİ NEREYE YATIRILIR

MTV ücretlerini ödemek için anlaşmalı bankaların şubelerine giderek gerekli ödemeler yapılabileceği gibi yine bankaların mobil uygulamalarından MTV ödemesi yapılabilir. Ayrıca 02:00 – 22:00 saatleri arasında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi olan gib.gov.tr'ye giriş yaptıktan sonra “Borç Sorgulama ve Ödeme” sekmesine tıklayarak banka kartı veya kredi kartı ile ücret ödemesi gerçekeştirlebilir.

HANGİ ARAÇ SAHİBİ NE KADAR MTV ÖDEYECEK

Araç sahiplerinin ödemesi gereken MTV ücretleri aracın tescil tarihi, Aracın motorunun silindir hacminin değişikliğine göre farklılık gösteriyor. İşte tablo halinde gelen 2020 yılında gelenzamlarla birlikte  aaraç sahiplerinin ödemesi gereken MTV ücretleri.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3619627/arac-sahipleri-dikkat-yarin-son-gun