Galatasaray'a transferde vergi borcu engeli

Süper Lig kulüplerinin birçoğu, harcama limitleri nedeniyle transferde zor durum yaşarken, bu konuda en rahat durumda bulunan Galatasaray'ın da karşısına sürpriz bir vergi engeli çıktı.

Milliyet gazetesinin haberine göre, Sarı-kırmızılıların üç yeni transferi Saracchi, Onyekuru ve Sekidika, kulübün yaklaşık 60 milyon lira tutan vergi borcu nedeniyle henüz tescil edilmedi.

Onyekuru, hastalığı nedeniyle zaten oynayamayacakken, diğer iki transfer ise Türkiye Futbol Federasyonu'na tescil edilememesi nedeniyle dünkü Ziraat Türkiye Kupası'ndaki Çaykur Rizespor karşılaşmasında yer alamadı.

Ara transfer döneminin son tarihi olan 31 Ocak'a kadar bir düzenleme beklentisi içerisinde olan sarı-kırmızılılar, bunun gerçekleşmemesi durumunda 60 milyon lirayı ödemek zorunda kalacak.

Galatasaray'ın dosyasının da bundan dolayı Kulüp Lisans Kurulu'nda beklediği dile getirildi.

TRANSFER YASAĞI

Galatasaray'a engel olan ise, "Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı"... Bu talimatın 12. maddesi olan "Transfer yasağı"nın 2. kısmında şu yazmakta: Kulüpler transfer ettikleri futbolcuların tescilini talep ile birlikte; Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmadığına dair tescil talep tarihinden en fazla 15 gün önce ilgili kurum tarafından düzenlenmiş belge ibraz etmek zorundadır.

- Milli Gazete, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3594065/galatasaraya-transferde-vergi-borcu-engeli