Belediye başkanlarının transferine AK Parti'den tepki

Kulislerde bir süredir konuşulan "AK Parti 100 belediye başkanını transfer edecek" iddiasıyla ilgili ilk adımlar atılırken. AK Parti'nin grup toplantısında 5 belediye başkanına rozet takıldı.

Ancak olan görünenden farklı. Uzmanlar aslında geçişlerin yeni partilerin kurulmasından rahatsız olan AK Parti tabanında güç kaybediyoruz söyleminin önüne geçmek ve muhalif partilerin içerisinde çatlağa sebep olmak için yapıldığını belirtiyor. Transferlerin Ak Parti içerisinde de büyük rahatsızlığa neden belirtiliyor. Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre parti kulislerinde, konuyla ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor. Belediye başkanlarının partiye transfer edilmesi, yerel seçim sürecinde kendilerine itiraz eden vekil ve teşkilatların boşa düşürülmesi ve ezilmesi anlamına gelir. Daha önce problem yaşamış isimler, partiye döndüğü zaman hem vekiller hem de teşkilatlarla içten içe sorunlar devam edebilir. İtirazlara rağmen transfer huzursuzluğa neden olur” değerlendirmesi yapılıyor.

"Seçmende kopma yaratabilir"

Belediye başkanı transferinin etik olarak doğru olup olmadığı da parti içinde tartışılıyor. Bazı partililer, AKP’den gitmiş olsa bile belediye başkanı transferinin doğru olmadığını belirtirken “Yerel seçimin dinamikleri biraz farklı olsa da çoğu seçmen kimi aday yaparsa yapsın isme değil partisine oy veriyor. Oy verdiği partinin belediye başkanının bir başka partiye geçmesi hiçbir seçmenin hoşuna gidebilecek bir durum değil. Transferler seçmende daha büyük kopmalara neden olabilir” görüşünü dile getiriyor.

"'Trenden inme’ söylemini ne yapacağız?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Menfaat nerede ise oraya gidiyorlar. Bu trenden inenler bir daha bu trene binemezler. Bu davada bu treni terk edeni bu can bu tende oldukça bir daha bu trene kabul etmeyiz” sözlerini anımsatan bazı AKP’liler de “Yerel seçimde aday yapılmadığı için başka partiye gidenleri şimdi tekrar partiye alıyoruz, bunu nasıl açıklayacağız” değerlendirmesini yapıyor.

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3593889/belediye-baskanlarinin-transferine-ak-partiden-tepki