O doktorlar beraat etti!

İstanbul’daki Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2018 yılında çoğunluğu Suriye uyruklu küçük çocukların gebe olduğu halde adli makamlara bildirilmediği gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan doktorlar beraat ett.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede, 15 yaş altı gebelik tespiti yapılan ve bildirim yapmayan 10 doktor hakkında ‘zincirleme olarak kamu görevlisinin suçu bildirmemesi’ suçundan 3 yıldan 6 aya kadar hapis, 8 doktor hakkında ise ‘kamu görevlisinin suçu bildirmemesi’ suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

Davada doktorlar suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme sanıkların beraatına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddanamede, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, çoğunluğu Suriye uyruklu çocukların cinsel istismara maruz kaldıkları ve bunun sonucunda oluşan gebeliğin adli makamlara bildirilmediği ihbarında bulunulduğu belirtilmişti. Hazırlanan denetim kurulu raporunda gebelik teşhisi konulan hasta sayısının 288'i Suriyeli olmak üzere 348 çocuğun olduğuna vurgu yapılan iddianamede, bu çocuklarla ilgili bildirim formu düzenlenmediği kaydedilmişti.

 34 çocuğun poliklinik kayıt sisteminde kayıtlı olduğu ancak doğum kliniğinde kayıtlı olmadığı ifade edilen iddianamede, 34 çocuğu muayene edip gebe olduklarını belirleyen ve bildirimleri yapmayan 18 doktorun sorumluluğunun bulunduğu belirtilmişti.

Soruşturma izni verilen 18 doktor hakkında "kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçundan 6 aydan 3 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Çocukları muayene etmeyen, onlarla doğrudan herhangi bir bağlantısı bulunmayan hastanenin başhekimi A.Y.M. hakkında da kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmişti.

- Milli Gazete, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3591186/o-doktorlar-beraat-etti