Dünyaca ünlü doktor Öz: Kahvaltı yapmak yasaklanmalı

Dünyaca ünlü kalp doktoru olan Mehmet Öz, "2020’de yapılacak ilk şeylerden biri kahvaltıyı yasaklamak olmalı" diyerek yeni bir tartışmanın ateşini fitilledi. TMC Dergisi'ne röportaj veren Dr. Mehmet Öz, kahvaltı yapmanın "gereksiz" olduğuna dikkat çekti.

Öz, "Bence 2020’de yapılacak ilk şeylerden biri kahvaltıyı yasaklamak olmalı. Kahvaltı yapmamız gerektiğini düşünmüyorum, bu bir reklam aldatmacası. Ne yazık ki onlarca yıldır bu konudaki dogmaların birçoğu reklamlardan çıktı ve bunlar aslında sağlığımız hakkındaki gerçeklere dayanmıyordu" dedi.

"Madem kahvaltı olmayacak, günün ilk öğününü ne zaman yapacağız?" sorusunu Öz, "Yapmamız gereken en akıllıca şey, kahvaltıyı tamamen hayatınızdan çıkarmak ve ilk yemeğinizi gerçekten acıktığımızda yemek" şeklinde cevapladı.

Pek çok insanın sabah uyandığında yaptığı ilk şeyin aç olmasa bile kahvaltı yapmak olduğunu söyleyen Öz, bunun yerine haftanın her günü brunch yapmanın çok daha sağlıklı olduğuna dikkat çekti.

Öz, sabahları çok acıkmış bir şekilde uyananlara ilişkin de gece yenen kızartma gibi yüksek karbonhidratlı besinlerin açlıkta etkili olduğunu vurguluyor. Öz, “Tüketilen bu yüksek karbonhidratlı besinler, vücudun insülin direncini düşürüyor ve ertesi sabah yoğun bir açlık hissiyle uyanıyoruz” dedi.

Öz, kahvaltının tam anlamıyla doğru olabilmesi için doğru zamanda yapılması gerektiğini vurguladı.

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3590062/dunyaca-unlu-doktor-oz-kahvalti-yapmak-yasaklanmali