Millî Gazete girmeyen eve virüs girer!

Adnan Öksüz
Adnan Öksüz

Yarın değil sonrası gün (Pazar) tarih, 12 Ocak 2020.

Yani, Millî Gazete'nin kuruluş yıldönümü.

Millî Gazete, 12 Ocak 1973 tarihinden bu yana zikzak yapmadan kutsal yolculuğunu sürdürüyor.

Milli Görüş lideri, Refah-Yol Hükümeti Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, bir grup yol ve dava arkadaşı ile birlikte kurduğu Millî Gazete'ye nasıl bakıyordu? Millî Gazete hakkında ne düşünüyordu?

Bu sorunun cevabını, yıllarca Erbakan Hocamızın en yakınında bulunan isimlerden İbrahim Titiz ağabeyden öğrenmeye çalıştım.

Ben sordum, İbrahim Titiz cevapladı. Buyursunlar;

*Millî Gazete, Erbakan Hoca nezdinde nasıl bir yere sahipti?

- Millî Gazete'nin okura verdiği kitaplara çok önem verirdi, Erbakan Hoca. Gazetedeki, “Ramuz el Ehadis” köşesine özellikle ehemmiyet verirdi. Hoca, Millî Gazete'ye o kadar önem verirdi ki, mübarek aylarda ve günlerde tutacağı oruçları bile Millî Gazete'deki tarihlere göre ayarlardı. En küçük satırına kadar okurdu gazeteyi. Ben her sabah bir demet gazeteyi Erbakan Hoca'nın masasına götürdüğümde o gazetelerin en üstünde Millî Gazete'nin bulunmasını arzu ederdi, isterdi. Öyle talimat verirdi. Erbakan Hocamız, Millî Gazete için, “Topçu kuvvetidir” derdi. Bu vesile ile Hocamızın bana anlattığı bir anekdotu da aktarmak isterim; biliyorsunuz, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı, başbakan yardımcısı olarak Erbakan Hoca'nın öncülüğünde gerçekleşti. Erbakan Hoca o dönemleri anlatırken bir defasında, “Ordumuz, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bizim gözbebeğimiz. Barış Harekâtı'nın olduğu dönemde komutanlar ceplerine Millî Gazete koyup öyle makama geliyorlardı…”

* Erbakan Hoca Millî Gazete'yi nasıl okurdu? Okurken nerelere dikkat ederdi, nelere dikkat çekerdi?

- Bir gün Erbakan Hoca bir film izlemiş. Filmin konusu, bir komutanın bir savaş sahnesini bir gazete birinci sayfasına basıyor. Bu, savaşın seyrini adeta değiştiren bir fotoğraf. Erbakan Hoca Millî Gazete'yi eline aldığında bu fotoğraftan bahseder ve gazetede fotoğraftan tutun da kullanılan materyallerin perspektifine kadar, harf karakterlerine kadar, başlıkların puntolarına kadar alakadar olurdu. Etkili bir gazete nasıl olur, onu ifade ederdi. Cümlelerden manşetlere, spotlara, alt ve üst başlıklara kadar oldukça yakinen ilgilenirdi, Millî Gazete ile. Çok hızlı okurdu Hoca gazeteleri. Onun kendine özel bir okuma tekniği vardı. En küçük yazım hatalarını bile görürdü. Noktayı bile atlamazdı. Bir toplantı başlarken Erbakan Hocamız önce gözleri ile basın mensuplarını şöyle bir tarar ve, “Millî Gazete'den kim var bakayım!” diye sorardı.

ERBAKAN HOCA, MİLLÎ GAZETE HAKKINDA AYRINTILI RAPOR İSTERDİ

* Erbakan Hocamız Millî Gazete'yi nasıl takip ve tavsiye ederdi?

- Millî Gazete'nin her halükarda okunması gerektiğinin altını çizerdi, Erbakan Hocamız. Sizin de tanıdığınız, bildiğiniz ve Millî Gazete'nin geniş bir arşivinin kendisinde olduğu bir kardeşimiz geçmiş bir zamanda bir hassasiyetten dolayı Millî Gazete'yi almamaya başlamıştı. Konuyu Erbakan Hocamıza intikal ettirdiğimizde o kardeşimize atfen, “Yanlış yapmış! Hatalı davranmış! Kardeşimizin ne olursa olsun, her şartta Millî Gazete aboneliği devam etmeli ve Millî Gazete okunmalı…” dedi. Herkesin hata yapabileceğini ama Millî Gazete'nin mutlaka yaşaması, yaşatılması gerektiğinin altını çizerdi, Erbakan Hocamız. Teşkilat toplantılarında Erbakan Hoca'nın ilk hesaba çektiği noktalardan biri "Millî Gazete" aboneliği olurdu. Bir defa hemen her teşkilat toplantısında Erbakan Hoca teşkilat mensuplarından Millî Gazete hakkında ayrıntılı bir rapor isterdi. Erbakan Hoca Millî Gazete yazarları ve çalışanları ile düzenli periyodik toplantılar yapardı.

İÇİMİZİ ISITAN GAZETE; MİLLÎ GAZETE

* Erbakan Hoca, Millî Gazete çalışanları-yazarlarının dışında başka yazarlarla da, farklı görüşten gazetecilerle de sık sık bir araya gelirdi. Bunun esprisi neydi?

- Yazarlarla memleket meselelerini konuşurdu, Erbakan Hocamız. Özellikle siyasi yasaklı olduğu dönemde Uğur Mumcu, Yalçın Doğan, Fikret Bila, Uğur Dündar, M.Ali Birand, Uluç Gürkan, Güneri Civaoğlu, Murat Belge ve diğer bazı gazetecilerle sık sık görüşürdü. Siyaseten yasaklı olduğu dönemde bu gazeteci-yazarlarla görüştükten sonra ertesi gün bu gazetecilerin köşelerinde Erbakan Hoca'nın görüş ve düşünceleri yer alırdı. Elbette, yasaklı olduğu için Erbakan Hoca'nın ismi anılmadan… Mesela, çok iyi hatırlıyorum; ünlü karikatürist Bedri Koraman da Hocamızı sık sık ziyaret ederdi. Bu ziyaretten sonra Erbakan Hoca, “Bakın, bir kitabın anlatacağını Bedri Bey bir karikatürü ile ifade ediyor…” derdi. Bedri Bey'in karikatürlerini takdir ederdi. Bu arada şunu da ifade edeyim, Bedri Koraman’ın siyasi yasaklar döneminde çok konuşulan bir karikatürü vardı; Erbakan Hoca'nın da aralarında yer aldığı siyasi yasaklı liderler tabuttan birer birer çıkma hazırlığı yapıyorlar… Bu çalışmayı da hatırlatmak istedim…

* Yıllarca Erbakan Hoca'nın en yakınında bulundunuz. Siz Millî Gazete hakkında neler söylemek istersiniz?

- Güneş girmeyen eve doktor girer. Millî Gazete girmeyen eve de virüs girer ve o virüs de kolay kolay çıkmaz. Bu vesile ile bir anekdotu da anlatmak isterim; yine bir toplantı esnasında bir teşkilat mensubu, Erbakan Hoca'ya hitaben, “Hocam, Millî Gazete her mevsimde bizim yanımızda. Hatta o kadar ki kış günlerinde gazeteyi göğsümüze koyarak soğuktan korunuyoruz. Millî Gazete içimizi ısıtıyor…” dileklerini iletti. Şunu da ifade edeyim; Fazilet Partisi döneminde Recai (Kutan) Bey bilvesile Amerika’ya gitmişti. Konuşma yaptığı mekânda farklı kesimlerden temsilciler toplantıdan hemen sonra Recai Bey'in önüne Millî Gazete'den kupürler koyuyorlar. Yani, dünyanın hemen her köşesinde dikkatle okunan, takip edilen, ne dediği merak edilen ve de arşivlenen bir gazete Millî Gazete. Elhamdülillah…

Daha nice yıllara…

- Milli Gazete, Adnan Öksüz tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/3583783/adnan-oksuz/milli-gazete-girmeyen-eve-virus-girer