Özdağ: Hafter Ankara'ya tezkere öncesi mesaj gönderdi ama...

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Habertürk'te Kübra Par'ın 'Açık ve Net' programında Libya soruna ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Libya tezkeresine ilişkin önemli bir iddiayı gündeme taşıyan Özdağ, Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne karşı savaş halinde olan Halife Hafter'in TBMM'den geçen Libya tezkeresi öncesi Ankara'ya gönderdiği mesajda Libya ile imzalanan Doğu Akdeniz mutabakatına karşı çıkmayacaklarını bildirdiğini ifade etti.

Hafter tarafından gönderilen mesajı Ankara'nın görmezden geldiğini ve mutabakatın bahane gösterilerek Libya'ya asker gönderildiğini dile getiren Özdağ, "Anlaşmanın 5. Maddesi şunu söyler; Anlaşmadaki değişiklikler ancak iki ülkenin onayıyla yapılabilecek şeyler. Onun için bu kadar kolay değil. İki; Biz Meclis'te kabul ettik Birleşmiş Milletler'e yolladık. Uluslararası bir sözleşme. Devletlerin devamlılığı esastır. Şunu da biliyoruz ki Hafter'in, Türkiye'ye yolladığı mesajlar var. Biz daha tezkereyi çıkartmadan önce, 'İktidara gelirsem eğer ben bu anlaşmaya karşı çıkmayacağım' dedi. Bu mesajların duyulmaması tercih edildi. Neden duymak istemedi Ankara'da bunu ayrıca tartışabiliriz" ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3581554/ozdag-hafter-ankaraya-tezkere-oncesi-mesaj-gonderdi-ama