Gram altın 310 liraya yaklaştı! İşte altın fiyatları

ABD'nin İranlı komutan Kasım Süleymani'yi öldürmesi ile birlikte başlayan gerilim gün geçtikçe iyi artıyor. İran Süleymani'nin intikamını almak için bu gece yarısı Irak'taki iki ABD üssüne saldırı düzünledi. İran devlet televizyonu saldırıda 80 ABD'linin öldürüldüğünü duyurdu.

GRAM ALTIN FİYATI YENİ REKOR KIRDI

Yaşanan bu gelişmelerin ardından küresel piyasalarda altın ve petrol fiyatları sert yükseldi. Gram altın fiyatı 310 liraya yaklaştı. Gram altın bu sabah saatlerinde 309 lirayı görerek yeni rekor kırdı.

Saat 10.50 itibarıyla itibariyle gram altın fiyatı 305 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 497 lira, Cumhuriyet altını da 2.035 liradan satılıyor.

Öte yandan Irak'ta, ABD'nin iki üssünün İran tarafından vurulmasının ardından Asya piyasalarında 1.611 dolar ile yaklaşık son 7 yılın zirvesine yükselen altının ons fiyatı, ABD ve İran'dan gelen temkinli açıklamalarla 1.585-1.595 dolar bandına geriledi.

GÜNCEL ALTIN YORUMLARI

İran ve Trump'tan gelen ilk açıklamaların sakin bir tonda olmasının, piyasalarda oluşabilecek panik havasını engellediğini belirten uzmanlar, bugün Trump'ın konuyla ilgili yapacağı konuşmanın takip edileceğini bildirdi.

Yurt içinde aralık ayı nakit bütçe dengesi, yurt dışında ise Avro Bölgesi'nde ekonomik güven endeksi ile ABD'de ADP özel sektör istihdamı başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.600 dolar, gram altında ise 305 ve 307 liranın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3462472/gram-altin-310-liraya-yaklasti-iste-altin-fiyatlari