2020'de sınav görevlilerinin alacağı ücret belli oldu mu?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde görev yapan milyonlarca öğretmen 2020 yılında gözetmen ücretinin ne kadar olacağını merak ediyor. 2018-2019 istatistiklerine göre MEB bünyesinde 1 milyon 77 bin 307 öğretmen görev yapıyor. 2019-2020 yılında ise öğretmen sayısı bu rakamın hayli üstünde olduğu tahmin ediliyor. Ne yazık ki çocukların eğitiminde büyük rol oyanayan öğretmenler geçinmekte zorluk çekiyor. Ek gelir olması sebebiyle milyonlarca öğretmen, sınav gözetmenliğine başvruyor. Milyonlarca öğretmen, MEB tarafından 2020 yılında sınav gözetmen ücretlerinin belirlenmesi bekliyor.

HANGİ SINAVLARDA GÖZETMENLİK YAPILABİLİYOR

MEB'de görev alan eğitimciler aldıkları maaşa ek olarak sınavlarda gözetmen, yedek gözetmen, salon başkanı gibi görevlerde bulunarak buna ek olarak ücretler alıyor. Sınavları gerçekleştiren kurumlar birbirlerinden farklı görev ücreti uygulamaları olmaktadır. Öğretmenler; Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu, Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ile Liseye Geçiş Sınavı/Mazeret, YKS olmak üzere eğitim kurumlarının düzenlediği sınavlarda görev alabilektedir.

2020'de sınav görevlilerinin alacağı ücret belli oldu mu?

MEB, Açık Öğretim Fakültesi, ÖSYM sınav görevlilerinin oturum ücretleri konusunda yetkili organların başını çekmektedir. Ne yazik ki eğitim kurumlarından 2020 yılı için sınav görevlilerinin ne kadar ücret alacağına dair bir bilgi gelmemiştir. 

2019 yılı Ocak-Aralık dönemi için; Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu, Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ile Liseye Geçiş Sınavı/Mazeret (Hafta Sonu) Sınavlarında görevlendirilenlere usul ve esaslar kapsamında ödenecek sınav ücretler ise şu şekildedir: 

SINAV GÖREVLİLERİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

MEB, Açık Öğretim Fakültesi, ÖSYM'nin düzenlemiş olduğu sınavlarda görev yapan öğretmenlerin sınavı doğru bir şekilde yürütülmesi için çeşitli sorumluluk ve görevleri vardır. Gözetmen, yedek gözetmen, salon başkanı gibi görevlerde bulunan öğretmenlerin sorumluluklarını ÖSYM tarafından hazırlanan video ile öğrenebilirsiniz.

- Milli Gazete, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3461649/2020de-sinav-gorevlilerinin-alacagi-ucret-belli-oldu-mu