İslami Vakıflar Dairesi'nden Mescid-i Aksa için çok önemli uyarı

Filistin Enformasyon Merkezi'nde yer alan habere göre Kudüs'teki İslami Vakıflar Dairesi geçtiğimiz günlerde, İsrail işgal yönetiminin Mescid-i Aksa'nın güney duvarında çalışma başlatabileceği uyarısında bulundu.

Bazı İsrailli işçilerin geçtiğimiz günlerde Mescid-i Aksa'nın güney duvarında Emevi sarayları civarında, kutsal Mescidi Aksa'ya ait olan duvarda tamirat yapma iddiasıyla bazı çalışmalar başlattıklarına dikkat çekildi.

Vakıflar Dairesi işgal polisinden bu çalışmaların derhal durdurulmasını ve Mescid'in duvarına dikilen bütün inşaat malzemelerinin derhal ortadan kaldırılmasını istedi.

Aynı şekilde polisten Mescid-i Aksa'nın batı duvarından çalınan taşların derhal yeniden yerlerine konmasını da istedi.

Daire aynı zamanda bu çalışmaların devam etmesine karşı uyarıda bulundu ve Mescid-i Aksa'nın bütün namazgahlarıyla, açık kısımlarıyla, surlarıyla ve mescide götüren yollarıyla toplam 144 dönümü bulan alanının tamamen Müslümanlara ait olduğunu hatırlattı.

Daire, Mescidi Aksa çevresinde ve Emevi sarayları civarında şüpheli kazılara da son verilmesini isteyerek buraların tamamen Müslümanlara ait olan vakıf mülkü olduğunu dile getirdi.

Vakıflar Dairesi, Müslümanların vakıf mülklerinden ve buraların korunmasından kendisinin sorumlu olduğunu hatırlatarak buralara içerden veya dışardan herhangi bir müdahalede bulunmaya tek yetkili organın da kendisi olduğunu belirtti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3461474/islami-vakiflar-dairesinden-mescid-i-aksa-icin-cok-onemli-uyari