Dolar kuru 6 lira sınırına dayanmıştı... Dövizde ne oldu?

2019’un son günlerinde yükselişe geçen dolar, enflasyon rakamlarının açıklanması ve ABD’nin İranlı general Kasım Süleymani’yi öldürmesiyle altı lira sınırına kadar ulaştı. Cuma gününü 5,97 TL seviyesinden kapatan dolara yine bir hamle geldiği belirtiliyor.

TL, dolara karşı yüzde 0.24 değer kaybederken Bloomberg’in haberine göre kamu bankaları cuma günü 1 ila 1.5 milyar satarak TL’nin düşüşünü frenlediler.

MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) Hisse Endeksi yüzde 0.35 gerilerken, Wall Street’teki panikten (DJ30 233 puan düştü) kerteriz alan Latin Amerika borsaları yüzde 0.61, para birimleri ise dolara karşı ortalama yüzde 0.4 değer kaybetti.

Türkiye’de ise yükselen petrol fiyatları ve aralıkta 4.7 milyar dolara tırmanan dış ticaret açığı döviz üzerinde kaygılarda etkili oldu.

Bloomberg’in haberinde kamu bankalarının dolara müdahalesi, konuya vakıf fakat adını vermek istemeyen üç kişiye dayandırılıyor.

Borsa’da ise TCMB’nin FX cinsinden zorunlu karşılıklardan komisyon tahsil etme kararı banka hisselerinden başlayan bir tepkiye neden oldu.

Integral Menkul Değerler sabah bülteninde, “TCMB haberinin ise banka karları üzerinde yaklaşık yüzde 7-8 gibi bir etkisi olacağı bekleniyor" dendi.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3458080/dolar-kuru-6-lira-sinirina-dayanmisti-dovizde-ne-oldu