Ankara’da ekmek fiyatına yüzde 20 zam

Yeni yılın ilk gününde peş peşe zam haberleri geliyor. Bu kez zam haberi Ankara’dan. Ankara'da ekmeğe yüzde 20 zam yapıldı. Gelen zamla ekmeğin fiyatı 1 lira 50 kuruşa çıktı. Ankara'da ekmeğin fiyatı 1 lira 25 kuruştu.

Ankaralı fırıncılar, un, elektrik ve su fiyatlarına yapılan zamların ardından ekmek fiyatlarına zam yapmanın kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Nisan ayında 1 TL olan 200 gramlık ekmeğin fiyatı 1.25 TL’ye yükselmişti.

Ankara Fırıncılar Odası, fiyat artışında artan üretim maliyetlerinin etkili olduğunu söylemişti.

Öte yandan ekmek fiyatlarıyla ilgili Antalya’dan iyi bir haber geldi. Antalya’da 1 liraya satılan ekmeği 75 kuruşa satarak haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle mahkemece haksız bulunan Ragıp Şahin’in istinaf mahkemesine yaptığı itiraz kabul edildi.

Ragıp Şahin hakkında 2015 yılında fırın ve marketlerde 1 TL’ye satılan 200 gram ekmeği, 75 kuruşa sattığı için haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle Ekmek Üreticileri Federasyonu Antalya Şubesi tarafından dava açılmıştı.

Şahin artık ekmekleri 85 kuruşa satıyor. Şahin, 2020'de de maliyetlerin düşük olması durumunda ekmeği 85 kuruştan satmaya devam edeceğini söyledi.

Şahin, “Daha düşük alırsam, daha düşüğe satarım. Vatandaş, en temel gıdası ekmeği ucuza yemek istiyorlar. Ekmekle doyuruyor vatandaş karnını. Günde üç-dört defa ekmek almaya gelen oluyor" dedi.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3452351/ankarada-ekmek-fiyatina-yuzde-20-zam