Son dakika: Kritik 2020 asgari ücret toplantısı başladı

Son günlerde milyonlarca işçinin merakla beklediği asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmesi... Taraflar asgari ücret ne zaman açıklanacak? Asgari ücret ocak ayında ne kadar olacak? sorularının cevabını merak ediliyor. İşte asgari ücret zammıyla ilgili son dakika gelişmeleri... 

7 milyonun üzerinde çalışanın merakla beklediği 2020 asgari ücret rakamı belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dördüncü toplantısının ardından rakamı açıkladı.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Toplantıda çıkan karar sonucu 2020 asgari ücret rakamı açıklanacak. Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücret ile ilgili açıklama yapacak. Asgari ücret ne kadar oldu? sorusunun cevabı toplantı sonrası açıklandı.

Asgari ücret 2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira olarak belirlendi.

ÜÇ SENDİKA ASGARİ ÜCRET İÇİN NE DEMİŞTİ?

Asgari ücret pazarlığı öncesinde Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 558 lira zam beklediklerini söyledi.

Asgari ücret görüşmekerinde üç sendika ortak açıklama yapmıştı. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, 2 bin 578 TL asgari ücretten geri atmayacaklarını duyurmuşlardı.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU KARARI NASIL ALIYOR?

Asgari ücret, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Ayrıntılar gelecek...

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3443477/son-dakika-kritik-2020-asgari-ucret-toplantisi-basladi