İşgal güçleri göstericilere ateş açtı: 13 yaralı

Filistin Enformasyon Merkezi'nde yer alan habere göre Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında dün ikindiden sonra Gazze Şeridi’nin doğusunda sınır hattına yakın bölgelerde gösteri yapan Filistinlilere işgal güçlerinin ateş açması sonucu çok sayıda gösterici yaralandı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal güçlerinin 85’inci hafta gösterilerine katılanlara ateş açması üzerine yaralanan 13 kişiye ekiplerinin ilk yardımda bulunduğunu açıkladı.

Yaralılar arasında bir kadın gösterici ve bir çocuğun da bulunduğu, Filistinli kadının plastik mermiyle sağ gözünden ve çocuğun ise yine plastik mermiyle başından yaralandığı ifade edildi.

Dün ikindiden itibaren “El-Halil Yahudileştirmeye Direniyor” sloganıyla düzenlenen gösterilere binlerce Filistinli katıldı.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Heyeti, yayınladığı bildiride, Filistinlileri bugün Gazze Şeridi’nin doğusunda sınır hattına yakın bölgelerde düzenlenecek gösterilere katılmaya davet etmişti.

Gazze halkı 30 Mart 2018’den bu yana Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürüyor.

Gazze Şeridi’nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yaparken, işgal güçleri de sınır hattındaki siperlerden ve gözetleme kulelerinden silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3431387/isgal-gucleri-gostericilere-ates-acti-13-yarali