Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan ABD'ye F-35 ve S-400 tepkisi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin son gün görüşmelerinde yaptığı konuşmada ABD'nin Türkiye'ye S-400'ler ve F-35 konusundaki tutumuna tepki gösterdi.

Konuşmasında ekonomideki son duruma değinen Oktay, "2020 bütçesi, enflasyon ve faizlerin daha da düşmesini sağlayarak vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri hayata geçirmemizi sağlayacak, kaynaklarını faize değil yatırıma, üretime ve topyekün refah artışına dönüştürecektir" dedi.

Diğer taraftan ABD'nin Türkiye'ye S-400 ve F-35 konusundaki yaptırımlara ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Oktay, "S-400, F-35 ile başlayan süreçte bizi yaptırımlarla tehdit edenler, tehditlerin bizi yerli tasarım ve üretime daha motive edeceğini bilmelidir" diye konuştu.

Öte yandan gündeme ilişki açıklamalarda yapan Oktay "Kürt düşmanı olanlar da Kürtlere yönelik tüm gelişmelerin ve çözümlerin önünde engel olanlar da PKK'nın tüm eylemlerine ses çıkarmayan HDP'nin kendisidir. Gazi Meclisimizin Genel Kurulunda, dört parti grubu, ABD Senatosu'nun '1915 olaylarına dair tarihi ve hukuki dayanağı bulunmayan kararı'nı kınayıp reddederken, ne yazık ki HDP, Türkiye'nin partisi olduğunu gösterememiştir" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Türkiye'nin Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetleri hakkında da konuşan Oktay, "Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerimiz bahane edilerek AB tarafından onaylanan yaptırım taslağının bizim nezdimizde hiçbir hükmü yoktur" şeklinde ifade etti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3431112/cumhurbaskani-yardimcisi-oktaydan-abdye-f-35-ve-s-400-tepkisi