Bu nasıl ‘Barış Gücü’!

Yapılan son araştırmada bu kadın ve kız çocuklarına AIDS bulaştırdıkları, aynı zamanda onları yoksulluk içinde tecavüz sonucu doğan bebekleri büyütmek zorunda bıraktıkları belirtildi.

Haiti’deki BM’nin sözde “Barış Gücü” (!) askerlerinin binlerce kadına ve kız çocuğuna tecavüz ettiği, yine birçoğunu hamile bırakarak terk edip döndükleri ortaya çıktı. Yapılan son araştırmada bu kadın ve kız çocuklarına AIDS bulaştırdıkları, aynı zamanda onları yoksulluk içinde tecavüz sonucu doğan bebekleri büyütmek zorunda bıraktıkları belirtildi.

Bİrleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerinin Haiti’de görev yaptıkları dönemde yüzlerce genç kızı ve çocuğu hamile bırakıp yoksulluk içinde tek başlarına çocuk büyütmek zorunda bıraktığı ortaya çıktı. Birmingham ve Ontario üniversitelerinden araştırmacılar, Haiti’de 2 bin 500 kişi ile konuşup BM barış gücü misyonunun etkilerini inceledi. 265 kişi tecavüzcü BM askerlerinin genç kızları hamile bırakmasından söz etti. Hamileliğin ortaya çıkması ile bundan sorumlu olan askerlerin kendi ülkesine geri gönderildiği, böylece Haitili genç kızların kendi başına bırakıldığı ifade edildi.

 11 YAŞINDA ÇOCUKLARI HAMİLE BIRAKTILAR!

Akademisyenlerin yaptığı araştırma, hamile kalan kızların birçoğunun 18 yaşından küçük olduğunu ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için fuhuş yapmaya zorlandığını ortaya koydu. Akademik bir sitede yayımlanan araştırmaya dayandırılan haberde, “11 yaşındaki kız çocukları bile cinsel istismara uğramış, barış (!) gücü askerleri tarafından hamile bırakılmış, sefalet içinde tek başlarına çocuk büyütmek zorunda bırakılmıştı” denildi.

Mülakat yapılan Haitili evli bir erkek, durumu şöyle ifade ediyordu: “Buraya geliyorlar, kadınlarla yatıp ihtiyaçlarını gideriyorlar, onları çocuklu bir halde bırakıp ellerine 500 gourde (5 dolar) tutuşturup gidiyorlar.”

BÖLGEDEKİ KADIN VE KIZ ÇOCUKLARI SÖMÜRÜLÜYOR

Araştırmacıların hazırladığı raporda, “Birçok vakada, işgalci askerler ile bölge halkı arasındaki güç dengesizliği, onların bölgedeki kadınları ve kız çocuklarını sömürmesini sağlıyor” ifadesi kullanıldı. Raporda, yapısal dengesizliklere işaret edilerek, bölge halkının ihtiyaç duyduğu kaynaklara işgalci askerlerin sahip olması nedeniyle askerlerin güçlü bir pozisyonda olması ve bunu para karşılığı seks için kullanmasına dikkat çekiliyor.

YAKLAŞIK 5 BİN ASKER

Haiti halkı uzun zamandır siyasi istikrarsızlık ve doğal felaketler nedeniyle zorlu bir dönem yaşadı. Haiti’de 2004’te başlayan BM sözde barış (!) gücü misyonu 2017’de sona erdi. Brezilya ordusunun komuta ettiği ve çoğunlukla Latin Amerika ülkeleri askerlerinden oluşan işgalci güç, yarısı asker, yarısı da polis olmak üzere yaklaşık 5 bin personelden oluşuyordu.

“YARDIM GÖREVLİLERİ” BİLE TECAVÜZ EDİYORDU

Ayrıca deprem nedeniyle ülkeye ekipler gönderen sözde yardım kuruluşu Oxfam çalışanlarının bir kısmı da para karşılığı seks suçlamalarına maruz kalmıştı. Kuruluş, kamuoyundan gelen baskının ardından 2011’de iddialarla ilgili bir rapor yayımlamış, “problemli personelin” diğer yardım kuruluşlarında çalışmasının önlenmesi konusunda uyarıya karşın, soruşturmada adı geçen bazı erkeklerin, diğer yardım kuruluşlarında çeşitli görevlere getirildiği tespit edilmişti.

KOLERA SALGININA DA NEDEN OLDULAR

BM barış gücü ayrıca Haiti’de kolera salgınına neden olmakla da suçlanmıştı. 2010’da 300 binden fazla kişinin ölümüne yol açan depremin ardından yardım çalışmalarına katılan BM barış gücü ekipleri, kanalizasyon atıklarını nehre bağlayınca ülkede kolera salgını baş göstermişti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3428793/bu-nasil-baris-gucu