Temsilciler Meclisi azil raporunu açıkladı! Trump'a ağır suçlama

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki azil raporunu açıkladı.

 İstihbarat Komisyonu'nun kamuoyun açıkladığı azil raporunda "Trump'ın, siyasi rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açıldığının açıklanması için Ukrayna'ya baskı yapmak amacıyla makamını kullandığına ilişkin net bulgular var" ifadeleri kullanıldı.

Trump'a iki ayrı kategoride suçlama yönelten İstihbarat Komisyonu'nun hazırladığı azil raporunda "Başkan'ın görevini kötüye kullanmasının münferit bir olay olmadığı ve bunun naif bir başkanın eseri olmadığı gerçeği bizi hayrete düşürdü' ifadesi kullanıldı. 'Başkan Trump Kongre'de ifade veren isimleri açıkça hedef almış ve korkutmuştur. Tanıklara gözdağı verilmesi federal bir suçtur" denildi.

Raporda ayrıca "Başkan Trump'ın kendisini ikinci defa seçtirebilmek için iki siyasi içerikli soruşturma açtırma planıyla ABD'nin Ukrayna politikasını alt üst etmiş, ulusal güvenliğimizi tehlikeye atmıştır" denildi.

Ayrıca Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Trump'ın "Ukrayna'ya askeri yardımı ve Beyaz Saray görüşmesini, seçim kampanyasına yarar sağlayacak soruşturmaların kamuoyuna açıklanması şartına bağladığı ve tanıklara kendilerine ifade vermeleri için gönderilen celpleri görmezden gelmeleri talimatı vererek azil soruşturmasını engellediği" belirtildi.

Diğer taraftan İstihbarat Komitesinin ardından konuyu ele alacak olan Adalet Komitesi işlemlerine çarşamba günü başlayacak.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3403212/temsilciler-meclisi-azil-raporunu-acikladi-trumpa-agir-suclama