Karaduman: Engellilerin önündeki engeller kaldırılmalı

Karaduman, ivedilikle yapılacak düzenlemelerle engellinin sosyal yaşama katılımının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli ve beraberindeki heyet ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Mecliste basın toplantısı düzenledi.  Engelli bireylerin çalışma hayatı içinde olması gerektiğine işaret eden Karaduman, Türkiye’de engellilerin istihdamında kullanılan kota sisteminin yeniden düzenmesini ve evde çalışma imkânının geliştirilmesini istedi.  Yerel yönetimlerin uyguladığı politikaları eleştiren Karaduman, “Rant odaklı kentsel politikalarla, kentler sadece engelliler için değil neredeyse herkes için ulaşılamaz hale getirilmiştir.” diye konuştu.

“İŞ YERİ ENGELLİ MECLİSLERİ” ÖNERİSİ

Engellilerin şehirlerde yaşadığı sorunlara değinen Karaduman, ivedilikle yapılacak düzenlemelerle engellinin sosyal yaşama katılımının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.  Karaduman, “Kimi özel işletmelerde görülen engelliye verilen ücretin bir kısmının sonra elinden alınması gaspına karşı toplumsal ve yasal mücadele ortaya konmalıdır” çağrısında bulundu.

ENGELLİLERE HİZMET LÜTUF DEĞİL

“İş Yeri Engelli Meclisleri” oluşturulmasını öneren Karaduman, sorunların birlikte ele alınarak çözüm yöntemlerinin araştırılmasını tavsiye etti.  Karaduman, “Engelilere hizmet bir lütuf değil, hepimizin boynunun borcudur. Engelsiz bir yaşam için bütün paydaşları iş birliğine davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMET, TAVSİYELERE UYMALI”

Engelliler Konfederasyonu Başkanı İçli ise BM Engelli Hakları Komitesi Nihai Gözlem Raporu’na işaret ederek, Komiteye özel bir raporla ilettikleri konuların burada kabul edildiğini ve Türkiye’ye tavsiye niteliğinde yönlendirildiğini anlattı.  Bu tavsiyelere hükümetin uyması gerektiğinin altını çizen İçli, “Mevzuatımızdaki ayrımcı hükümleri temizlemesini ve tavsiye kararlarına, BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ne uymasını talep ediyoruz” dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3402410/karaduman-engellilerin-onundeki-engeller-kaldirilmali