HÜDA PAR'dan "asgari ücret" açıklaması

İLKHA'da yer alan habere göre HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, 2020 yılı asgari ücret tespit çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Asgari ücretliden vergi alınmaması gerektiği altı çizen Sağlam, yeni asgari ücretin siyasi rantlara malzeme yapılmadan, insanca yaşamaya yetecek bir miktarda olması gerektiği ifade edildi.

Türkiye'de 6 milyonun üzerinde insanı ilgilendiren asgari ücretin, insani yaşam standartlarının çok altında kaldığı için bugüne kadar hep tartışmaların odağında olduğu ifade eden Sağlam, "Milyonlarca insanın merakla beklediği yeni asgari ücret siyasi rantlara malzeme yapılmadan, insanca yaşamaya yetecek bir miktar belirlenmelidir." dedi.

Asgari ücret belirlenirken iktisadi koşulların göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizen Sağlam, "İşçi ve işverenin birbirinin muarızı değil, ekonomi sektörünün birbirini tamamlayan unsurları oldukları" yaklaşımıyla hareket etmesi gerektiği ifade edildi. Değerlendirmede, "Asgari ücret tespiti yapılırken bütün tarafların hukukunu gözetmesi, çalışanları iktisadi noktada rahatlatması, işveren açısından da sürdürülebilir bir miktar üzerinde mutabakat sağlanması çok önemlidir. Ülkenin içinde bulunduğu iktisadi koşullar, işsizlik ve hayat pahalılığının ulaştığı nokta dikkate alınmalıdır. HÜDA PAR olarak yıllardan beri asgari ücretin vergiden arındırılması ve makul bir seviyeye çıkarılması gerektiğini ifade ediyoruz. Temel ihtiyaç malzemelerine gelen zamlar ve ekstra vergiler ile asgari ücret artış oranları arasında bir uçurum vardır. Asgari ücrete yapılan nispi artışların çok daha fazlası, yeni vergi oranları ve astronomik zamlarla geri alındığından çalışanların yaşam standartlarına yansımamaktadır." ifadeleri kullandı.

Asgari ücretliden vergi alınmaması gerektiği belirten Sağlam, "Bütün bu hususlar hesaba katıldığında yeni net asgari ücretin 3 bin TL’nin altında olmaması gerekir. Ancak yapılacak artışın doğuracağı yükün işvereni de ezmemesi ve sürdürülebilir olabilmesi için devlet, açlık sınırındaki asgari ücretliden aldığı vergiden feragat etmelidir." diye kaydetti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3401735/huda-pardan-asgari-ucret-aciklamasi